Report Žebřík 2013

Nové prostory, vyhrál Idiot i ten, co dřepí na Hradě, zajímavé vystoupení bobrů Hentai Corporation, skvělá afterparty. Asi tak nějak vypadal 21. ročník ankety Žebřík.

Letošní 21. ročník hudební ankety Žebřík přinesl hned několik zajímavostí. Poprvé se uskutečnil v nové budově Fakulty umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Původní obavy z nových prostor (tvořených kovem a sklem) byly naštěstí postupně rozptýleny a skvělý večer mohl začít. Moderátorem celé akce byl již tradičně Tomáš Hanák, kterému sekundovala Bára Poláková.

První na pódiu vystoupili A Banquet. Na můj vkus zněli živě jako slabší verze Charlie Straight, ale předvedli dobrý výkon, a co je důležitější – dokázali publikum trochu rozpohybovat. Co se týče výsledků, tak ty byly postupně zveřejňovány během celého večera mezi jednotlivými vystoupeními.

Skupinu roku vyhráli Mandrage, v závěsu Chinaski a jako třetí skončil Kryštof. Zpěvákem roku se stal Tomáš Klus, který tak po druhém místě z Českého Slavíka triumfoval ve stejné kategorii na Žebříku. Anna K. obsadila 1. místo jako Zpěvačka roku, následovaná Lenkou Novou a Anetou Langerovou. Mě osobně nejvíce pobavilo předávání Videoklipu roku. Ten vyhráli Hentai Corporation s videoklipem k písničce Equilibristic Brides. Stejně jako v klipu, přišli na předání někteří členové nazí pouze s maskou bobra a velmi tím překvapili konzervativnější část publika, která neví, co jsou tito hoši zač. Možná, že při jejich předchozím vystoupení na Žižkovské noci zapomněli kluci oblečení někde v Praze nebo ho poztráceli během zběsilé jízdy do Plzně.

Objevem roku se stala skupina We On The Moon, druhé místo obsadili Bags a třetí Lola běží. Poslední zmiňovaní nechali jejich „výherní šutr“ putovat během afterparty mezi fanoušky. Naštěstí ho nikdo neztopil.

Jednoznačně nejlepším živým vystoupením večera byl Vladimír 518 (aka 158 podle plakátu k filmu Vejška) s kapelou, který dokázal dostat publikum do varu a předvedl tak parádní show. Spolu s ním jako hosté přišli Roman Holý a Matěj Ruppert, který si odnesl cenu za 3. místo v kategorii Zpěvák roku. Živě zahrál i Tomáš Klus, který tak odehrál svůj první koncert v tomto roce a podělil se s námi kromě osvědčených hitů i o nové písničky z připravované desky. Mezi dalšími vystupujícími nemohu opomenout Miro Žbirku, který potěšil především starší generaci. Závěr patřil UDG, kteří jsou skoro v polovině svého tour.

Nejlepší zpráva nakonec, která byla ovšem známá již v průběhu večera – náš pan prezident vyhrál kategorii Průser roku, tak doufám, že si ji vystaví na Hradě. Pokud nemá ještě virózu po páteční oslavě jednoho roku na trůně.

Závěr patřil afterparty s DJs ve složení Friky, Dead Sailor a Maceo v kuřáckém stanu až do ranních hodin. Měl jsem tu čest pařit s „výherním šutrem“ skupiny Lola běží, který koloval po celém stanu a jen díky duchaplnosti přítomných byl včas bezpečně uschován, aby nedošlo k jeho odcizení. Na druhou stranu, kdo by se chtěl s tím kusem žuly tahat (byl těžkej jako… no prostě jako kus žuly). Takové chvíle a párty s oblíbenou kapelou jsou snad lepší než samotné vystoupení. Oprava, jsou rozhodně lepší. Kompletní výsledky najdete zde.

Foto: Petr Tibi 
HODNOCENÍ: 80%
ČTĚTE DÁL: