Rozhovor Trentemøller

Už příští týden přijede do Prahy dánský muzikant Trentemøller, aby posunul hranice pohyblivosti vašich kloubů zas o něco dál. Díky této události jsme udělali s Trentemøllerem rozhovor, ve kterém se dozvíte, jak má znít správný remix, co přináší používání vlastního příjmení na stagi nebo také to, jestli je Dánsko země hudbě zaslíbenou.

Jaká vidíš pozitiva v použití vlastního jména na stagi?

Prostě jsem nemohl přijít na žádné chytré umělecké jméno, a protože dělám svou vlastní hudbu, tak si myslím, že je pro mě osobnější použít mé pravé rodinné jméno.

Tvoje písně jsou velmi rozdílné. Jsou takové i tvoje inspirace, velmi rozličné?

Moje songy jsou trochu různorodé, ale pořád mají nějaký sound, který je spojuje. Nemyslím si, že jsou úplně odlišné, určitě mají podobnosti. A ano, inspiruji se spoustou odlišných věcí, ale je těžké ukázat na něco specifického. Je to ve skutečnosti všechno velmi plynulé.


Když děláš remixy, dáváš písním novou hloubku. Pro mě je to nejvíc evidentní například v remixu k Days od The Drums..

Jo, rád dávám melodiím, které remixuju, novou melodickou strukturu. Takže měním postup akordů a postavím celý nový track okolo vokálů.

Mohl bys nám říct, jak by měl správný remix znít?

Mám rád, když remixy udělají s melodií songu něco drasticky nového. Zavedou song novým směrem, ale pořád respektují původní vokály.
Jonny Pierce z The Drums o tobě prohlásil, že jsi control freak, když přijde na vokály. Ovlivňuje to i způsob, kterým si vybíráš zpěváky?

Samozřejmě!! Nějakým způsobem to jsou písně, které píšu, co vyžadují specifické vokalisty.

A co tvá živá kapela? Měl jsi na ně nějaké speciální požadavky, než jste spolu začali hrát?

Znám je velmi dobře, jsou to všichni mí blízcí přátelé. A vybíral jsem je pro svoji kapelu, protože jsou všichni velmi talentovaní hudebníci, kteří rozumí mé hudbě.

Normálně lidé hudbu škatulkují. Proč si myslíš, že mají tuto potřebu všechno nějak označit?

Vlastně ani nevím. Ale je to škoda. Myslím, že to hudbu limituje.

Když se řekne ‚dánská hudba‘, vybavím si Mø, Asteroid Galaxy Tour, Oh Land nebo Roskilde festival. Máte v Dánsku dobré podmínky pro muzikanty a umělce obecně?

Ano, myslím, že v posledních pěti letech se hodně změnilo. Dánské kapely si začaly víc věřit. Je tu nová sebedůvěra, která znamená, že umělci nechtějí kopírovat své idoly, ale radši vytvořit svůj vlastní sound. A to je super!

Trentemoller zahraje s kapelou v pražské Roxy již 2. října. Každý, kdo ho viděl letos na festivalu Colours of Ostrava, ví, že je na co se těšit. A ti kdo ho neviděli, by tento rest měli rychle napravit.
ČTĚTE DÁL: