Tip Three Days Grace @ Incheba Arena

Three Days Grace podruhé v Česku, tentokrát přímo v Praze! Komu tohle jméno ještě nic neříká, nemusí zoufat; všechno, co potřebujete o téhle kanadské partě vědět, se dočtete u nás na Creative Blocku. Nehrozí tak, že budete vedle svých rockově zanícených kamarádů vypadat jako trdlo z jeskyně.

Psal se rok 1997. V kanadské provincii Ontario zpěvák Adam Gontier, basista Brad Walst a bubeník Neil Sanderson, dvacetiletí týpci, zůstali jako tvrdé jádro středoškolské kapely Groundswell a ve tříčlenné sestavě pokračovali pod jménem Three Days Grace. (Název podle Gontiera odkazuje k hypotetické otázce, zda může někdo změnit něčí život, nebo jeho část, během pouhých tří dnů.) V Torontu našli strýčka producenta, který jim pomohl uplácat snad nejznámější pecku I Hate Everything About You. Netrvalo dlouho a kluci podškrábli smlouvu s nahrávací společností a přesunuli se na jih, kde se narodilo jejich první - a hned self-titled - album. V roce 2003 se k bandě připojil kytarista Barry Stock a během téměř dvouletého nepřetržitého koncertování se usadili na prvních příčkách kanadských i amerických žebříčků a z desky se stala platinová, což předznamenalo i "platinovost" dvou nadcházejících desek.

Takový kolotoč si vyžádal svou daň a Adam se musel vypořádat se závislostí na práškách. V léčebně nezahálel a pracoval na novém albu One-X. Výsledkem byly texty pozdějších hitů, kterými si nadobro získali srdce svých fanoušků - Animal I Have Become, Gone Forever, Never Too Late a v neposlední řadě Pain. One-X vystřelil 3DG ještě výš a Billboard je jmenoval rockovou kapelou roku 2007. Následovala "dospělejší" a pozitivnější deska Life Starts Now, nesoucí optimistické poselství, že všechno nemusí jít vždycky do kytek a nepřízeň osudu lze odvrátit. První singl alba, Break, vypustili do světa v září 2009 a odstartovali jím promo turné. Life Starts Now si dokonce vysloužilo nominaci na Juno Awards, což jsou v podstatě kanadské Grammy. Začátkem roku 2011 se pak vydali na další turné, s kapelou My Darkest Days, jejímž front-manem byl Matt Walst, mladší bráška 3DG basáka Brada.

V červnu 2012, v den přechodu Venuše - astronomický úkaz, kdy se Venuše nacpe mezi Slunce a planetu, na které zrovna jste - sdělila naše kanadská partička, že jejich příští album ponese název Transit of Venus. Promo slogan zněl: "Některé věci se už za vašeho života opakovat nebudou." Sibyla by z nich bývala měla radost, neboť jejich věštba záhy došla naplnění. V lednu následujícího roku dal kapele vale Adam Gontier, a to jen pár týdnů před nadcházející koncertní šňůrou. Ostatní členy to samozřejmě zaskočilo. Přestože Adamovi jistě přáli štěstí v jeho "životě, takovém, jaký se bude vyvíjet podle jeho vlastních podmínek", jak pravil oblíbený zpěvák, vyvstala jim záludná potíž: Najít čtyři týdny před turné po napěchovaných halách hlavního zpěváka. Pamatujete na basákova brášku? Bráchové Walstovi spolu zrovna obědvali, když Bradovi zavolali tu novinu. Žertem se sourozence zeptal: "Co děláš příští tři měsíce?"

Přestože Matt Walst vyrůstal vedle Three Days Grace a dokonce pro ně pár songů napsal, naučit se odzpívat celý koncert pro davy lidí, očekávající svého milovaného front-mana, nebyl žádný med. Kritika od zavilých fanoušků na sebe nenechala dlouho čekat a komentáře typu "Adam je jen jeden" a "3DG už nikdy nebudou jako dřív" zasypaly internet jako pudr dětskou prdýlku. Ovšem Matt nebyl žádné ořezávátko. Odchovanec drsných končin Kanady a zkušený (i když showbyznysem neotřískaný) zpěvák se zhostil role nového front-mana 3DG jako profík a odjel s nimi celou šňůru. V pozdějším rozhovoru vzpomínal, že ho lidi přijali vstřícně a snad i díky těmto milým bytostem se ze záskoku stal nástupcem. Výhrady některých neustaly, ovšem drtivá většina žvanilů musela zmlknout, když nově seskupení rockeři vypustili do éteru svůj první společný singl Painkiller.

Nová krev, energie, drsnější a těžší zvuk. Čerstvý maso rozhýbalo kolečka kapely a poslední deska Human nese všechno, co mohl i ten nejnáročnější zákazník chtít. Po textové stránce přináší útěchu, po té hudební balzám na duši.

Právě písničky z Human, například Tell Me Why, I Am Machine, Human Race, nebo právě Painkiller zazní vedle starších kousků v pražských Holešovicích už za pár dní, 24. ledna 2016. Původně dost podceněný prostor klubu Roxy byl během pár hodin vyprodán, a pořadatele zaplavily prosby fanoušků, zda to nepůjde přeci jen nějak udělat, aby i oni mohli do kotle. Jejich přání byla vyslyšena a dobré duše z RockForPeople zajistili kapele prostory v Incheba Areně (Malé sportovní hale) na Výstavišti - podstatně větší než oblíbené, ale kapacitně skromné Roxy. Vstupenky jsou díky tomu stále k dispozici, takže vám nic nebrání nažhavit dráty sítě GoOut a jeden lupen ukořistit.

ČTĚTE DÁL: