Recenze Tegan and Sara - Love You To Death

Indie popové duo přináší s každou deskou něco nového, jiného. Love You To Death je mílovým krokem vzdálené od dřívější tvorby dvojčat z Calgary, ale charakteristickou náladu své hudby zachovaly.

Po Heartthrob je osmá placka už menším šokem a fanoušci se stihli připravit na synth-popové jamy. Mnozí přesto stále naříkají, že to není to, co bývalo. Sestry Tegan & Sara jsou známé posouváním svých hudebních limitů a zkoušením nových elementů – těžko by se také jinak probojovaly ze stísněných kanadských barů na pódium předávání Oscarů.

Mezi stovkami popových melodií se už ucho posluchače brání dalšímu bezduchému tucání a kvílení. U poslechu LYTD nehrozí, že vám vykrvácí uši. V hravé a chytlavé melodii si můžete přečíst tragické historky mezilidského soužití, tentokrát však z pohledu viníka. Mnohem otevřeněji se vyzpívávají nejen z osobních vztahů, ale také ze svého sesterského dvojčecího hašteření v průběhu jednadvaceti let společné kariéry. Konkrétně White Knuckles a 100x pojednávají o složitém období, kdy se duo nepohodlo a se společným pěním mohl být nadobro konec.

This Girl startuje album, uvádí posluchače do poslední dobou oblíbené retro atmošky a nastoluje tempo celé desky. Spousta elektronických bicích, kláves a absence kytary nadobro činí křížek nad přízviskem "folk", jež se občas objevilo v souvislosti s tvorbou T&S. Zároveň je jasné, že nešťastné stýskání v tomhle paklíku už také nezazní. Fain of Heart navazuje na melodickou nit a zvolna připravuje půdu pro první singl Boyfriend. Sara popisuje potíže nevyjasněných záležitostí „na čem teda jsme,“ k čemuž jí byl, jak sama říká, inspirací počátek vztahu s její současnou přítelkyní. Na podobnou notu navazuje Tegan s Dying To Know, naproti tomu Stop Desire srší bezstarostností a pozitivní energii napumpuje do žil nakažlivý klávesový riff.

Téměř pohádkový song BWU milým a prostým způsobem vrací optimismus na scénu po již zmiňovaných White Knuckles a 100x. Na celé desce si posluchač užije mnohonásobně větší dávku příjemných vokálů dvojčat a konkrétně refrén BWU je balzámem pro sluchové ústrojí. Těsně před závěrem přinutí zavrtět ramínky singl U-Turn, ke kterému patří pošetile zábavné video v papírovém městečku. V samotném finiši přichází nadpozemskými melodiemi proložená a k výdrži posilující hymna nezdolných. Nepatrně sklouzávajíc k patosu se drží důstojnosti jediným faktem – k textu si lze přiřadit cokoliv, od ztráty milované osoby po zapomenuté klíče nebo polité tričko.

Skalní fanoušci, pamětníci přelomové doby The Con, se dělí na dva tábory podpůrců a reptalů. Nebýt pokroku, četli byste tohle psané na stroji a desku poslouchali s kamarády na půdě z jediného přehrávače v ulici. Pokrok nezastavíš a dokola recyklovat stejný materiál je dobré pro ozón, nikoli pro písničky. Pomalu ale jistě se z nepříliš slavných dvojčat stala ikona jednoho stylu a brzy zůstanou v historii muziky zapsaná nesmazatelným inkoustem coby ne nejzářivější, ale neodmyslitelná a stálá součást hudebního průmyslu.
HODNOCENÍ: 80%
ČTĚTE DÁL: