Report Suuns + Were Mute @ Meetfactory

Čelit vizím Suuns a slyšet od nich, že nás hudba stejně nezachrání, vážně vyvolává paranoidní obavy. V pondělí to ale bylo jedno. Suuns do nás pumpovali svojí hudbu... and what you see you feel.

MeetFactory slibovala paranoidní večírek se Suuns. Po deváté nejdřív nastoupili na pódium Were Mute a v tu chvíli to vypadalo, že se tam chodí jen posedávat před vstup. Na Havelku s Warwickem se šel podívat zlomek zvědavců, co ten den přišel, i tak to nebylo úplně málo. Koncert zahájili stejně jako svoje debutové EP songem Save Yourself, takže slova 'this world is not ready for us_'_' zněla trochu hořce. WM předvedli ale víc věcí než najdete na nahrávce. Byla to trochu šamanská elektronika s kytarou, s Havelkovým hlasem a razantními beaty. Za mě nejlepší kousek finální Mind & Care. Potom už publikum, které se zatím přesunulo dovnitř, začalo být neklidné. Nebylo pochyb o tom, že se všichni těšili na hvězdy večera. Suuns koneckonců Prahu navštívili poprvé, a to o sobě říkají, že jsou předně koncertní kapela, co má pořádnou základnu fanoušků v evropských městech. A je to pravda, v Praze jich čekalo hodně.

Po pauze se začaly světla točit někam doprostřed pódia, hypnoticky se soustředily kolem imaginárního bodu a vzápětí, kdy na plac naskákali čtyři kluci z Montrealu a začali hrát, se rozehrála i psychedelická hra světel do všech stran. Suuns se zastavili během vystoupení jen jednou, když jsme si vytleskávali přídavek, potom rychle poděkovali fanouškům a předkapele a dokončili koncert, který gradoval někam do nenávratna. Venku byly tropy a za zvuku skřípajících kytar a nekonečných smyček se lidem vařil mozek.

V přechodech mezi jednotlivými písněmi publikum hledalo nadcházející dějovou linku koncertu. Největší ohlas vyvolávaly 2020, Arena nebo přídavek Edie‘s Dream. Ty mají nakonec nejlepší zvuk i na albu, oproti nahrávkám byly ale písně naživo delší, hlučnější a vypočítavější.

„The final version would be the last time we performed the song,“ prohlásil v jednom rozhovoru Ben. Během vystoupení vypadal jako útlý stín zahnutý u mikrofonu a zpíval skoro jakoby to nic nebylo. Slyšet bylo hlavně jeho sykavky... 'what you what you what you'. Dunivý podklad otřásal celým tělem a lehce opilý vokál tlumil nárazy. U Suuns je to hlavně výsledný zvuk – hutný, rezonující – co je dělá tolik originální.

Suuns si nesou něco z vlivů minulosti, ale zároveň jsou proroky budoucího, jak to ostatně naznačil název Images Du Futur. V MeetFactory by bylo stejně dusno, kdyby rtuť teploměru klesla na nulu. Mimochodem věděli jste, že název kapely je odvozený z thajského slova, které znamená nula? A přitom Suuns v pondělí nikoho nenechali chladným.
ČTĚTE DÁL: