Rozhovor Studmuffin

Největší exotikou, alespoň podle země původu, letošního Nouvelle Prague festivalu budou Studmuffin z Indie. Nečekejte ovšem žádný Bollywood, Studmuffin mají rádi rock'n'roll. Pověděli nám o indické hudební scéně, o svých plánech do budoucna i o tom, na co se do Čech těší nejvíc.

Hrajete hodně v cizině?

Nehrajeme, ale doufáme, že na této tour se spojíme s novým publikem a začneme to dělat častěji.

Jak vás management Nouvelle Prague našel? Kontaktovali jste je, viděli váš koncert nebo vás našli online?

Loni jsme se zúčastnili známého festivalu v Indii a Nouvelle Prague byli partneři. A pak, jen pár měsíců zpátky, skoro 10 měsíců po festivalu, se nám ozvali organizátoři indického festivalu. Líbili jsme se jim, tak nás doporučili Nouvelle a zeptali se nás, jestli bychom do toho šli. Ukázalo se těžké říct na takovou nabídku ne.

Pocházíte z Indie, která nám tady v Čechách připadá jako velice exotické místo. Přemýšlíte podobně nebo absolutně rozdílně o České republice?

Máš pravdu! Indie je velmi rozmanitá, můžeš najít rockovou kapelu, jak hraje v hospodě a naproti bude svatební party s hudbou z filmů plná lidí, kteří budou tancovat a oslavovat vítězství indického kriketového týmu.

Nečekáme podobnou rozmanitost, ačkoliv jsme slyšeli, že Češi vědí, jak pařit! Velmi se těšíme, až to zjistíme osobně ;-)

Jak vypadá indická hudební scéna?

V Indii je nezávislá scéna úplně jiná a téměř úplně odříznutá od mainstreamu, ten je hudba z filmů. Indie je kulturně bohatá a velmi rozdílná země, takže hudba je jiná i na regionální úrovni.
Nezávislí umělci jsou neskutečně hladoví po tom, vylézt na stage a po dalších možnostech. Fanoušci nezávislé hudby ale přibývají každý den. Žijeme v době, kdy indické kluby, manažeři, bookeři, fanoušci i umělci začínají pomalu budovat novou silnou podobu nezávislé kultury. To je to, co dovoluje kapelám, jako jsme my, skutečně přemýšlet o možnostech hrát v zahraničí.

Které kapely vás ovlivnily v mládí nejvíc?

Každý z nás má kompletně jiné hudební pozadí, kdyby se naše vlivy daly dohromady, asi by zněly hodně vtipně.

Ovlivnilo nás spektrum od klasické indické hudby přes The Beatles, The Doors, Led Zeppelin, Pink Floyd, The Who, Yanni, Daft Punk až ke kapelám jako je ABBA, Aqua, Nirvana, Foo Fighters, Black Keys nebo Artic Monkeys.

Takže by se dalo říct, že proces našeho skládání obsahuje zvuk všech těchto jednotlivých kapel.

Kdybyste si mohli vybrat jednu kapelu, se kterou byste si živě zahráli, která by to byla?

Kdybychom byli hodně chtiví, mohl by ti každý z nás vyjmenovat asi tak 25 různých kapel. Ale když budeme přemýšlet realisticky, tak bychom si rádi zahrát s Foo Fighters nebo s The Black Keys. To je něco, na čem bychom se všichni shodli.

Na svém Facebooku máte v zálibách kapely napsáno: „Pivo, pivo, více piva a starý dobrý rock’n’roll!“ Česká republika je známá pro dobré pivo, zkusili jste ho už někdy?

Teď si nás dostala s tím, že Česká republika je známá pro dobré pivo! Můžeš si být jistá, že ho vyzkoušíme. Můžeš se k nám přidat.

Na indické kapele s překvapivě euroamerickým zvukem se uvidíme už 7.listopadu v 7 večer. Na fb event se hlaste zde.
ČTĚTE DÁL: