Recenze Steve Jobs

Nejčastějším výrokem kritiků Applu je, že i když Apple vydá na trh cokoliv, tak si to jeho fanoušci za každou cenu koupí. Do jisté míry je to zřejmě pravda. Apple je bezpochyb obrovský fenomén, pyšnící se už několikátý rok titulem nejhodnotnější společností na světě a kdekoliv se o něm objeví zmínka, stane se okamžitě středem pozornosti. To platí samozřejmě i o filmu.

Steve Jobs byl bezesporu velmi zajímavá osobnost, do historie se zapsal jako revolucionář a vizionář. Jeho Biografie, napsaná Walterem Isaacsonem, vyšla krátce po jeho smrti v roce 2011 a stala se bestsellerem. Zdaleka to není kniha určená pouze pro fanoušky značky, ale slouží i jako zdroj inspirace, zkušeností a neuvěřitelně poutavých Jobsových životních dramat. Biografie Steve Jobs má enormních 670 stran, proto snaha filmařů Jobsův život přesunout na filmové plátno byl nemožný úkol a divák se musí spokojit pouze se zlomkem Jobsova života.

Nový film Steve Jobs si vybral období od roku 1984, kdy Apple předvedl první Macintosh až do roku 2001 a rozdělil ho na tři důležité Jobsovy životní momenty - řekněme vrchol, pád a znovu vrchol. Posun mezi těmito třemi momenty je elegantně vyřešen sestřihem zpráv z medií, které diváka v ději rychle zorientují.

To je ale v Jobsovi jedna z mála relativně pozitivních věcí. Celý film trpí tím, že je abnormálně nevýpravný. Každé z rozdělených časových období se odehrává v zákulisí představení nových produktů a vždy se na scéně v různém pořadí objeví ty samé postavy: Jobsova kolegyně Joanna Hoffmanová (Kate Winslet), bývalá partnerka a matka jeho dcery Lisy (Katherine Waterston), John Sculley - bývalý ředitel Applu (Jeff Daniels), Steve Wozniak (Seth Rogen), Jobsova dcera Lisa a dalších pár charakterů, které se na chvilku mihnou a "něco" řeknou.

Celý film jsem přemýšlel, kolik postav by se z filmu o Jobsovi dalo podle důležitosti a vazby na dějovou linku odebrat. Nakonec jsem došel k závěru, že několik ano. Dokonce i postava Steva Wozniaka, který s Jobsem Apple založil a sehrál v jeho životě důležitou roli, mi ve filmu připadala vlastně zbytečná a jeho chování se mi zdálo v určitých momentech nepochopitelné až nelogické (pominu legrační fakt, že Seth Rogen byl naivně "vycpaný", aby působil silnějším dojmem a věkem se Fassbenderovi nepřibližoval ani trochu, přesto, že jsou ve skutečnosti stejně staří).

Hlavní představitel Jobse Michael Fassbender je dobrý herec, nicméně osobně si nejsem úplně jistý, jestli charakter Jobse a jeho chování nepřeměnil na úplně jinou postavu. V tomto ohledu, až na občasné karikaturování, byl Ashton Kutcher o něco lepší. Opravdu, film se odehrává v tomto komorním složení - postavy přicházejí a odcházejí, mění pouze účesy, mluví, mluví, mluví a předhazují fakta a výroky, které byly už milionkrát v mediích probírány. Každý, kdo o Jobsovi alespoň trochu slyšel, je zná, například o jeho nepřiznané dceři Lise, že John Sculley byl ředitel Pepsi, že Apple II postavil Wozniak a ne Jobs, nebo že Jobs nebyl vlastně moc slušný a empatický člověk. Veškerá řečená fakta jsou až přehnaně zcela zbytečně akcentována, jakoby film chtěl udělat výcuc kontroverzních a profláknutých kapitol ze zmiňované knižní předlohy, ale místo toho bohužel sklouzne k hloupému bulváru a to i přesto, že zajímavých momentů, které většina lidí ani nezná, by se z knihy o Jobsovi daly využít na další dva filmy.

Takže pokud jste nikdy o Stevu Jobsovi neslyšeli, film vám stejně spoustu věcí neobjasní, ale naopak vás o tom, kdo vlastně Jobs byl a co dělal, zmate. A pokud jste fanoušek Applu, nic nového se rozhodně nedozvíte. Výsledkem je dvouhodinové nudné komorní divadelní představení s absolutně kýčovitým, smyšleným koncem, který byl v průběhu celého filmu předvídatelný.

Doporučuji se raději podívat na TV film "Piráti ze Silicon valley", který je podle mého názoru stále nepřekonaným ztvárněním alespoň půlky Jobsova života a to včetně jeho pozitivních i negativních stránek. Jestli vám někdo bude tvrdit, že se u filmu Steve Jobs bavil, nevěřte mu, je to zřejmě fanoušek Applu, který nikdy nepřizná, že by něco od/o Apple mohlo být špatné.

(Recenzováno v iPhonu)
HODNOCENÍ: 60%
ČTĚTE DÁL: