Recenze Star Wars: The Force Awakens

Když v 80. letech producenti z Universal Picture odmítli dát režii Flashe Gordona Georgu Lucasovi, jistě netušili, že tak dávají podnět pro vzniknutí zcela nové fantasy serie. Lucas tak trošku na truc vymýšlí svůj vlastní svět Hvězdných válek, jehož první film se nejenom dá pojmenovat jako historicky první blockbuster vůbec, ale také jako film, který dodnes ovlivňuje všechny generace popkultury.

Původní Star Wars trilogie neznamená jen zásadní zásek do popkulturní kroniky nebo nový marketingový směr filmových producentů, ale taky velký krok v poli filmových triků. Lucas a jeho studio Industrial light and magic stojí za každým větším trikovým mezníkem od digitálních dinosaurů v Jurském parku až po Avatara Jamese Camerona. Starou trilogii Lucas od roku 1999 postupně doplnil dalšími třemi prequeli, v nichž vypráví vzestup i pád Anakina Skywalkera. Svět z předaleké galaxie v nich stále dokázal okouzlit, ale bohužel doslovnost vyprávění a zaměření na digitální efekty tak nějak působily jako prozrazený kouzelnický trik. Nikdo snad netoužil vědět, že mystická síla funguje pomocí midichlorianů, jak vypadá Boba Fett pod maskou, nebo že Darth Vader býval kdysi malým roztomilým klučinou. A tak první věta pronesená v sedmé episodě "This will begin to make things right," zní velice přízračně.

V roce 2012 studio Disney koupilo od Lucase za 4 mld. dolarů celé studio Lucasfilm a tím oživilo naděje všech fanoušků na další pokračování nejenom filmové série. A tak tu máme po dlouhých 33 letech plnohodnotné pokračování. Disney chytře dosadil na post režiséra nekorunovaného krále restartovaných sérií J. J. Abramse. Jeho rozhodnutí překopat celý navrhovaný scénář a pozvat si k jeho přepsání Star Wars veterána Lawrence Kasdana, či natáčet celý film ne na digitál, ale na starý filmový materiál, tuto volbu jasně potvrdil.

V příběhu se ocitáme 30 let po vítězství rebelů u planety Endor. Galaxie je opět v ohrožení, tentokrát Novým řádem, který povstal z popela Imperia. Zastavit se ho pokouší s podporou republiky odboj vedený Generálkou Leou Organou. Klíčem k nastolení míru a rovnováhy by mohl být poslední Jedi - Luke Skywalker, který zmizel neznámo kam. Vodítko k jeho nalezení shodou okolností skončí v malém robotovi BB-8, na nějž se nyní upírá pozornost celé galaxie. Přijde vám to povědomé? J. J. Abrams upustil od jakýchkoliv příběhových evolucí a zaměřil se hlavně na nostalgickou vlnu. A těžko mu to mít za zlé, universum Star Wars sebou táhne obrovské břemeno v podobě fanoušku a každý nemalý krok vedle rozpoutává nenávistný rozruch. Vzpomeňme na Jar Jar Binkse.
Nevrací se pouze základní příběh souboje dobra se zlem, ale i staré postavy v původním obsazení, nostalgie prostě pomrkává na diváka snad z každého záběru. A tak nastává otázka, zda má nový díl Star Wars co nabídnout divákům nedotčeným původními filmy. J.J. se rozhodně zaměřil hlavně na fanoušky, ale díky tomu, že film působí v několika směrech spíše jako remake než pokračování, rozhodně nebudou ztraceni ani noví diváci. Hlavními nositeli příběhu jsou totiž zcela nové postavy. Mimo roztomilého robota BB-8 je tu desertér Finn, který utíká před hrůzami války, osamocená Rey přežívající na pouštní planetě pomocí sběru šrotu, vždy výmluvný pilot odboje Poe Dameron, nebo temný rytíř Kylo Ren, který se zoufale snaží vyrovnat Darth Vaderovi. Postavy si sebou přináší své tajemství i vnitřní démony a díky skvělému castingu si hned získají vaše sympatie.

Tou největší slabinou filmu je, že si vypůjčuje až příliš motivů od svých předchůdců. Ač filmu nechybí dějové zvraty, znalí diváci se nevyhnou dojmu, že tohle už jednou viděli. A tak pečlivě budované napětí bohužel mizí někam do vzduchoprázdna. Naštěstí obratná režie táhne diváka dál a zobrazuje příběh tragédie okolo rodu Skywalkerů podmanivě, jako nikdy předtím. Už jen střídání tmy a světla v jednotlivých záběrech dokáže rozehrát, kam nás scéna zavede. Stejně jako tóny neomylného Johna Williamse, který ke Star Wars patří snad stejně jako světelné meče.

J. J. dokázal vrátit na plátna svět Hvězdných válek ve skvělé formě plné vesmírných bitev, roztodivných mimozemšťanů a překvapivě i fungujícího humoru. Scénář s sebou sice přináší několik nelogičností, ale nesmíme zapomínat, že sledujeme jen pohádku. Pohádku, která některé z vás hned při prvních tónech vrátí zpět do dětství. J. J. tím skvěle vyšlapal cestičku dalším režisérům, kteří, jak doufám, dají prostor inovaci. Bude zajímavé sledovat, kam plány Disney dovedou svět Hvězdných válek dál, nakročeno mají správným směrem.
HODNOCENÍ: 80%
ČTĚTE DÁL: