Recenze Star Wars: The Force Awakens

Po více než dekádě se kinem opět line znělka, která nenechá téměř žádnou generaci v klidu. Opět se totiž můžeme ponořit do příběhů v naší předaleké galaxii plných roztodivné vesmírné havěti, nesmyslně obrovských základen a především Síly. To napovídá podtitul již sedmé epizody – The Force Awakens.

Na režisérském postu už, po prodání práv, nesedí George Lucas, ale jistý J. J. Abrams. Jemu se v minulosti podařilo znovu nastartovat série Mission: Impossible (což jistě muselo potěšit Toma Cruise) a Star Trek. Ovšem s jakým úspěchem, ukáže až čas. Nicméně vzít si na triko nové Star Wars, to chce nejspíše odvahy víc než dost. Očekávání jsou velká a každý je expertem na to, jak by sága měla pokračovat. Pravdou je, že tací lidé nejsou mnohdy ani experty na vztahy s lidmi. J. J. moc neváhal a vzal si k ruce scénáristu Lawrence Kasdana, jenž se podílel na páté a šesté epizodě. A i toho George, který figuruje jako kreativní konzultant. Kontinuita zachována!

Po herecké stránce se dočkáme pár velmi příjemných návratů. Vrací se Mark Hamill (Luke Skywalker), Carrie Fisher (Pricezna Leia) a Harrison Ford (Han Solo) s Peterem Mayhewem (Chewbacca). No a samozřejmě taky Anthony Daniels (C-3PO) nebo Tim Rose (Admirál Ackbar). Členy staré gardy doplní zatím důležitý trojlístek Daisy Ridley (Rey), John Boyega (Finn) a Adam Driver (Kylo Ren). Dalšími nováčky jsou Oscar Isaac (Poe Dameron) nebo Gwendoline Christie (Cpt. Phasma), která si udělala další výlet mimo Westeros.

Zápletka je více než klasická. Trochu působí dojmem snahy zahrát to na jistotku a pro tentokrát příliš neexperimentovat. Pak je to místy i lehce rozpačité, jako když se rozmýšlíte, jestli si dát dva kopečky zmrzliny stejné příchutě anebo si radši dát kiwi a šmoulu a přejít na temnou stranu. Budeme totiž sledovat boj mezi tak trochu fašistickou frakcí First Order (společně s Knights of Ren) a Resistance, podporované Republikou jako jeho protiváha. Ideje Impéria evidentně táhnou i třicet let po bitvě o Endor. A co dělali naši milovaní hrdinové v mezidobí? Han s Leiou si stihli pořídit jedno nezbedné děcko, které se příliš zhlédlo ve svém dědovi. Pak asi dělali to, co dělají vaši dědečci a babičky, když u nich zrovna nejste a ani to netoužíte vědět. Luke stihl obnovit a posléze ztratit Řád Jediů, aby se pak vydal hledat na plynném obru jménem Bespin otcův ztracený meč. Tento challenge splnil a dostává od nás zlatého bludišťáka společně s pozvánkou do dalšího kola soutěže. Gratulujeme.
Rozhodně zajímavou postavou je/bude Kylo Ren. Zatím působí jako Anakin více, než kdy Anakin působil v prequelech. Proto doufejme, že se nám tento tragický příběh rozvine v následujících epizodách v celé své kráse. Je to už takové rodinné hobby. Navíc se Adam Driver zpětně jeví jako velice dobré volba, tak snad do toho dá aspoň 120%. Dvojici Daisy Ridley – John Boyega trošku zastínila perfektní duo Harrison Ford – Peter Mayhew. Tam to holt stále jiskří. Akciím Rey navíc ani nepomohl fakt, že Sílu zvládá až neuvěřitelným rychlokurzem. Asi hodně midi-chlorianů či jak se tomu nadává. Naopak Finn působí více uvěřitelně, více lidsky a mohl by se stát celkem cenným bojovníkem pro Resistance. Upřímně soucitíme s Carrie Fisher, která místy vypadala, že přes všechen ten botox nebude schopná v další scéně své repliky. Ale nakonec zabojovala a cosi z úst vypustila. Vše to však zachránil Oscar Isaac jako frajírek Dameron Poe. Zároveň zanechává pochybný dojem, neb příliš důvěřuje svým schopnostem a mohlo by ho to v budoucnu stát více než jen život.

Celkově se však nejde zbavit pocitu, že jde de facto o čtvrtou epizodu narvanou odkazy na okolní díly. Někdy to dělá dost levně, někdy zas více sofistikovaně, formou využití původních designů pro starou trilogii. Zas na druhou stranu hodně pobaví snaha některých postav se kvalifikovat do Best Alec Guiness Impressions Awards 2016. Sedmá epizoda je vůbec odvázanější než předchozí díly, což příjemně osvěží divácký zážitek. Na to, se svalit smíchy z postele, to ještě není, ale snad tento trend přetrvá pro časy budoucí. Hodně tomu napomáhá i nový droid do sbírky – BB-8 – se kterým si jistě užijeme ještě hodně srandy.

Hudby se nemohl ujmout nikdo jiný než samotný John Williams. Ten prostě umí a my můžeme tak akorát čumět. V této oblasti lze jen těžko něco vytknout. No a pak také po vizuální stránce jsou to skoro až orgie, které začínají již úvodní scénou. Prostě to správné počvachtání. Ale najdou se zlé jazyky, které tvrdí, že Finn je angažován kvůli tzv. politické korektnosti. To jen svědčí o neznalosti tohoto světa, jenž vždy byl, je a bude rozmanitější než jejich myšlení.

Star Wars se vrátily z hibernace a ukazují nám možný budoucí potenciál. Sem tam přešlapují na místě, není však jednoduché ukojit všechny vlhké sny nás, fanoušků, a tak se holt musí přistoupit ke kompromisu. Celkově více než slibný začátek pro nejnovější trilogii této ságy.
HODNOCENÍ: 80%
ČTĚTE DÁL: