Recenze Passenger - Young as the Morning Old as the Sea

Zručný na strunách a nepřekonatelný v textech. Mike Rosenberg aka Passenger vpustil do světa čerstvou várku relaxačně plačtivé hudby, u níž ani ti nejdrsnější kovbojové neudrží emoce na uzdě.

Pokud nevládnete jazykem anglickým, pravděpodobnost, že si vás Passenger získá po prvním kousku, je malá. U nás provařený hit Let Her Go, s nímž si získal zaslouženou pozornost, je pouhým zlomkem jeho repertoáru, Mike není žádný "one-hit wonder". Novou deskou, kterou představí i v Praze, pokračuje ve svém signifikantním stylu, aniž by se nudně opakoval.

Deset songů, z nichž šest i v akustické verzi, pokryje celou škálu cíťárny. Limbický systém polechtá Everything a If You Go. Rozehřáté senzory zpracuje When We Were Young, klasický vzpomínkový kousek na staré dobré časy, a ty bolestivější rozjitří Somebody's Love. Aby si posluchač nešel shánět žiletku, chmurnou atmosféru rozežene Anywhere. Jeden z mála Mikeových upbeatových songů, pozitivní až běda. Možná díky převážně melancholické náladě jeho písní jsou ty rytmičtější uvěřitelnější a nakonec stejně dojemné.
Jmenovec desky Young As The Morning Old As The Sea vás od prvního tónu pohltí a pronásledovat bude i dlouho po své stopáži. Doslova cítíte, jak se vsakuje do kůže a náhlý konec vás zaskočí pocitem, že jste právě něco důležitého ztratili. Z bezradnosti vyvede duet s Birdy, pojmenovaný Beautiful Birds. Slaďárna až na diabetes. Ale vkusná slaďárna. The Long Road je srdcovka, oblíbenec z celého alba. Na druhou stranu táborovka až se z ní kouří, a protože studiová country příchuť produkce nemusí jít do sluchového ústrojí každému, ocení někteří čistou akustickou verzi.

Na grandiózní finále připraví pohodářský Fools Gold. Po něm nachystejte kapesníčky. Tesklivě a tolik povědomě, tak zní závěrečná Home. Dalo by se říct, že je to tak hezké, až je to strašné - strašně smutné. Stesk po domově vyvolá bezpečně, přestože zrovna sedíte s mámou na gauči. To je totiž moc, jakou Mike vládne a stačí mu k tomu jediná kytara. Kdo nevěří, nakluše do Velkého sálu pražské Lucerny, kde Passenger 2. října 2016 zahraje.
HODNOCENÍ: 90%
ČTĚTE DÁL: