Recenze Midi Lidi - Give Masterpiece a Chance!

Před pěti lety Midi Lidi představili desku Operace Kindigo, kterou sami nazvali „hezky pitomou taneční deskou“. Unaveni vtipnými hity jako “Rád vařím” trojice Petr Marek, Prokop Holoubek a Tom Kelar tak začala plánovat temné introvertní album, které by z nich snad setřáslo nálepku srandovní kapely. Jenže 5 let je dlouhá doba a z původního temného konceptu vyrostlo skvělé optimistické letní album.

V roce 2006 vznikají Midi lidi, kteří svým nezaměnitelným poťouchlým způsobem vzdávají hold elektronické hudbě devadesátých let. Jejich synchronizované tance na pódiu jim tak nepřekvapivě vysloužily přezdívku "čeští Kraftwerk". Rok na to vydávají debutovou desku “Čekání na robota”, která zaznamenává slušný ohlas i přesto, že její taneční zvuk je úplně mimo soudobé trendy. Rokem 2009 upevňují svoji pozici na scéně druhým albem věnovaným vnitřním strašákům “Hastrmans, Tatrmans & Bubáks”, ale také získávají Českého lva za soundtrack k filmu Protektor.

Během příprav třetí desky kapela přibírá posilu v podobě Tomáše Kelara, s nímž opouští plně automatizované elektronické podklady a přidává do svých písní více živého hraní. Ale i tak se sestava aktivních členů nepřehoupla přes číslo tři - pauzu od hraní, která trvá dodnes, si totiž vzala talentovaná výtvarnice Markéta Lisá.
Na nové desce Give Masterpiece A Chance! se Midi Lidi drží nastaveného trendu a přidávají více “živých” nástrojů, díky čemuž nepůsobí tolik sevřeným dojmem. Další rozmach zaznamenaly i texty. Dřívější spíše sloganové výkřiky nahradily rozsáhlejší rýmy, které pod maskou jednoduchosti a sebeironie skrývají neuvěřitelný cit pro poetiku Petra Marka. Celé album je prošpikováno minipříběhy s letním nádechem, které skvěle balancují na tenké hranici trapnosti. Tam sklouzává minimálně a nebojí se občas zařvat “to je blbost!”.

Celkově působí deska jako dobře namíchaný barevný koktejl, který každým lokem chutná trošku jinak. Střídají se romantické a snové polohy s našlápnutými tanečními hity. Pomyslným vrcholem alba je píseň Žižla, která se se silným začátkem dokáže skvěle dále stupňovat a nepřestává překvapovat do samotného konce.

Výborné je i načasování desky, vydáním v červnu dostalo letošní léto krásný soundtrack. Midi Lidem se povedlo v několika ohledech překročit svůj vlastní stín, udělat album, které je skvěle poslouchatelné, a přitom neztratit odlehčeného ducha. A tak je Give Masterpiece A Chance! ta nejlepší elektronická hudba k táboráku, kterou si můžeme přát.
HODNOCENÍ: 80%
ČTĚTE DÁL: