Rozhovor Mayhem Longboards

Zajímají vás ručně dělané boardy, jejich výroba nebo design? Vytrhl jsem na chvíli z pracovního procesu jednu z hybných sil Mayhem Longboards, konkrétně Barun Otrubovou, a zeptal se jí na pár otázek.

Menší info. Jde o plzeňskou firmu na výrobu handmade boardů nejrůznějších tvarů a materiálu. Založení se datuje oficiálně na červenec 2012, ale již před tím bylo spousta pokusů. "Každý kus je originál. Poctivé dřevo, poctivá práce" - to jsou hlavní hesla, která plní na 100%. 

_Začneme od úplného začátku. Jak vás napadlo dát dohromady firmu na výrobu longboardů?_Začneme od úplného začátku. Jak vás napadlo dát dohromady firmu na výrobu longboardů?

B: No, samozřejmě, že náhodou a nebyl to záměr, ani to neměla být firma. Kamarád Venda, rider a šikovnej truhlář, si prostě vyráběl prkna pro sebe, z úsporných důvodů. A protože to člověka mnohem víc těší. Já jsem to viděla a hned mě napadlo, že to je to co chci, protože chci prostě prkno s vlastním designem, který on mi vyrobí a já jako výtvarník si ho nadesignuju podle sebe a bude to můj jedinej model, osobitej. Tak jsme si vyrobili desky pro sebe, viděli to kamarádi, pak jejich kamarádi a zase jejich kamarádi…a najednou to chtěli i cizí lidi, lidi mimo ČR. Přišlo to docela samo.

_Kolik vás na tom všem pracuje a jak to probíhá?_Kolik vás na tom všem pracuje a jak to probíhá?

B: Jsme tři - Venda, to jsou ty hlavní ruce, který v dílně z hromady dřeva vyrábí právě ty desky na míru, které pak putují ke mně, kde zase moje ruce udělají design na míru, grip na míru a dají desce finální tvar a vizuál. Pak je tu Kuba, ten se stará o objednávky, o zásilky a tak nějak o administrativu. Všichni dohromady se pak snažíme o nějaký promo a spolupráce a podobně. Probíhá to všechno rukama a všechno čistě na přání, člověk nám napíše, co chce, my mu jeho představu splníme. Desky děláme v dílně v garáži a designy a zbytek práce dělám doma v obýváku, kde to celý i kompletujeme, balíme, posíláme a kde se všechno rodí.

_Má název Mayhem něco společného se stejnojmennou norskou black metalovou kapelou?_Má název Mayhem něco společného se stejnojmennou norskou black metalovou kapelou?

B: Jo! Jsme metaláci a Mayhem kromě toho, že je právě tahle kapela, tak to znamená zmrzačení, což prostě k firmě na desky sedí, ne? Navíc Mayhem je kult, třeba jednou budeme taky…

_Za krátkou dobu působení jste se dostali už hodně do podvědomí, co za tím stojí?_Za krátkou dobu působení jste se dostali už hodně do podvědomí, co za tím stojí?

B: Hrozná dřina, asi taky poctivost a asi hodně moc okolí, které to podporuje. Přišli jsme s projektem, kterej dělá desky na míru, dostaneš jeden jedinej originál kus s garancí, že jinej už se nevyrobí, dostaneš ruční práci, českou a poctivou, garanci toho, že když deska bude špatná, což se prostě stát může, protože dýha nemusí být 100%, ruce nemusí být 100%, tak prostě dostaneš novou. Stavíme to na individualitě, originalitě každýho zákazníka a na friendly přístupu, že se dá domluvit na všem. Od tvaru, designu, do způsobu dodání a různý možnosti platby. Ale hodně vděčíme kamarádům, to byli ti, kdo jezdili na prvních Mayhem deskách a šířili dobrý jméno, nosili nášivky a lepili stickerky, bez nich by to nešlo, sdílej, fandí a my dřeme, denně, od rána do večera. A lidi to táhnou dopředu.
Čím se vaše longboardy vyznačují a čím se liší od ostatních?Čím se vaše longboardy vyznačují a čím se liší od ostatních?Čím se vaše longboardy vyznačují a čím se liší od ostatních?

B: Je to handmade, od samotný desky po finální kompletaci, deska ručně, design malujeme ručně, gripy řežeme ručně. To ale dělá vesměs hodně firem, takže handmade už taková unikátnost není. Kromě handmade přístupu nabízíme takřka cokoliv, jakýkoliv dřevo, fiberglass, karbon, techniku, oboustranný designy, průhledný gripy. Design může být od fotky tvýho psa přes logo kapely, je to úplně jedno, v tom je asi to kouzlo. A kdo chce a má možnost, může si přijet klidně pohrát s barvami a nedesignovat si desku spolu se mnou. Liší se to prostě v tom naprosto custom přístupu od A do Z a taky v naší filozofii, nejsme zasekaný jen na longboardech, děláme koncerty, podporujeme kapely, pořádáme párty, takovej wildlife.

_Co vše můžete zákazníkovi nabídnout?_Co vše můžete zákazníkovi nabídnout?

B: Co si bude přát. Skejt, longboard, cruiser, model basic, model na závody, velikostně, tvarově i designově cokoliv bude chtít. Když má kapelu, může jeho kapela být součást Mayhem Family, uděláme koncert, turné, chystáme kompilaci, merch atd. a může s náma klidně jít i na pivo!

_Jezdíte i na nějaké longboardové salóny? Popř. jak si vedete v porovnání s ostatními?_Jezdíte i na nějaké longboardové salóny? Popř. jak si vedete v porovnání s ostatními?

B: Snažíme se být na akcích spojených s longboardingem, ale tím, že kromě Mayhemu ještě všichni pracujeme jinde, tak těch akcí moc nestihneme. Ale třeba Longboard Salon, tam se nám v květnu zadařilo a vyhráli jsme titul BEST CZ LONG, tedy nejlepší českej longboard z produkce našich firem, takže pro mě velikej úspěch a uvidíme, co vymyslíme na další Longboard Salon v listopadu.

_Zaznamenal jsem, že už máte i vlastní jezdce, kteří jezdí na vašich prknech. Tomu říkám úspěch, můžeš mi povědět více? _Zaznamenal jsem, že už máte i vlastní jezdce, kteří jezdí na vašich prknech. Tomu říkám úspěch, můžeš mi povědět více? 

B: Máme jednoho plzeňskýho patriota zatím a jednoho nadějnýho juniora. Z Plzně za nás jezdí Píťák, šikovnej týpek, kterej to má hozený stejně jako my, takže si rozumíme. Pak teda Vojta Žáček, což je mladičkej klučina, kterej válí hrozný pekla. A třeba letos na Kozákově, což je edice světovýho poháru, dojel na osmým místě v juniorech -  nejlíp umístěnej Čech právě ve svý kategorii. Do těhle kluků vkládáme naděje a na novou sezonu bychom rádi i další údery. Z  řad skejťáků máme taky už dva týpky, pak máme Matěje Nováka, součást velký Mayhem Family, kterej jezdí na našem cruiseru ve tvaru rakve a dělá nám dobrý jméno. A další a další lidi, co jezdí, posílají fotky, videa a pro mě každej z nich je něco jako vlastní jezdec.
Kromě prken a designu pořádáš koncerty, děláš management kapele Minute of Fame, doteď si studovala, … Jde to vůbec všechno skloubit dohromady?_Kromě prken a designu pořádáš koncerty, děláš management kapele Minute of Fame, doteď si studovala, … Jde to vůbec všechno skloubit dohromady?_Kromě prken a designu pořádáš koncerty, děláš management kapele Minute of Fame, doteď si studovala, … Jde to vůbec všechno skloubit dohromady?

B: No zatím žiju, i když někdy vypadám fakt hrozně, třeba teď aktuálně, kdy Mayhem má zakázek hrozně moc, chystáme Mayhem Fest k ukončení sezony, mám před sebou a za sebou koncerty a čeká mě tour s Minute of Fame přes dva měsíce, k tomu mám vlastní zakázky na designy, trika, merchy atd. a vždycky je to tak, že to všecko hoří v jeden čas. A to pak hořím taky. Naštěstí mi odpadla už škola, takže o starost míň, ale i tak čekám, kdy mi praskne cévka. Ale prostě tím, jak tím člověk žije a jak to miluje a celá Mayhem Family (což jsou právě kapely MoF, EF.co, At Folsom Prison, kamarádi a lidi kolem Mayhemu) se rozrůstá, tak to hrozně motivuje a člověk si nepřipustí únavu.

_Děkuji za rozhovor. Máš na závěr něco, co bys ráda sdělila potencionálním zájemcům o prkno nebo čtenářům?_Děkuji za rozhovor. Máš na závěr něco, co bys ráda sdělila potencionálním zájemcům o prkno nebo čtenářům?

B: Já děkuju, Tobě za rozhovor, všem co fandí Mayhemu, kupujou desky, šíří povědomí a drží palce, ale i všem kolem Mayhem Family, bez které by to nešlo. Kdo by chtěl prkno, tak i když nevypadáme vůbec mile, tak jsme hrozně hodný a rádi poradíme, vyrobíme, vymyslíme, stačí jen napsat. Love it or leave it!!!

Více fotografií a kontakty najdete na webu Mayhem Longboards nebo na jejich facebooké stránce Mayhem Lonboards
ČTĚTE DÁL: