Recenze I Like It When You Sleep, for You Are So Beautiful Yet So Unaware of It

The 1975 míří do Prahy. V Karlíně zazní také nejnovější deska 'I Like It When You Sleep, for You Are So Beautiful Yet So Unaware of It'. V naší recenzi si připomenete, na co se můžete těšit a čeho se obávat.

Už krkolomný název desky dává najevo, že si tahle anglická partička dělá tak trochu šoufky. Jak jinak si vysvětlit tak strmý propad kvality? Původně kapela spolužáků ze střední se vyšvihla na výsluní popularity a věrná základna fanoušků je tam vytrvale drží dál i v těžkých časech. O výjimečnosti skupiny svědčí i nominace na Brit Awards 2017 za album roku, ačkoliv neproměněná. Nebo snad ne?

Neurazí, ani nenadchne. Dost možná nejhorší varianta pro umělce. Pokud však nejste zavilým stoupencem indie-popu, I Like It When You Sleep vás s největší pravděpodobností za srdce nevezme. Melodie jsou sice příjemně líbezné pro uši, po půl hodině poslechu však začne hryzat červík nudy. Posluchač tak hrozí ztrátou trpělivosti a nedojde ani k tomu nejlepšímu.
Skladba A Change of Heart táhne celou desku. Zachovává jejího ducha ležérním rytmem a elektronickým pozadím. Přesto vyčnívá z řady. V tesklivých tónech se text: „Poslední dobou se o tebe dost bojím, vypadáš strašně a trochu smrdíš,“ vyjímá dokonalým kontrastem. Unylou atmosféru alba oživuje ještě trio She’s American, UGH! a The Sound. Nezachrání ovšem utahaných osmdesát minut zbytku desky, na kterou musíte mít vyloženě náladu, abyste ji doposlouchali do konce, neboť ukňourané tesknění začne být po dvaceti minutách nesnesitelně iritující.

Šanci vydobýt si místo na hudební poličce mají The 1975 mnohem větší naživo. Element bezprostředního kontaktu je v případě tohoto žánru často rozhodující. Samotná studiová tvorba pak zní úplně jinak, obohacená o zážitek z koncertu. Je-li toto případ desky I Like It When You Sleep se dozvíme v červnu na vlastní uši.

The 1975 předvedou 26. června 2017 v pražském Forum Karlín (event hledejte zde, zda si i přes zklamání, jakým album je, zaslouží čerstvý titul Skupiny roku, kterým je ověnčili Brit Awards.
HODNOCENÍ: 30%
ČTĚTE DÁL: