Recenze Gilmore girls

Společnost Netflix koncem listopadu podarovala předčasným vánočním dárkem všechny fanoušky městečka Stars Hollow. Městečka, kde se cítí doma spousta z vás, kteří se vyžívají ve slovních přestřelkách, pop-kulturních odkazech, přehnaných charakterech a hlavně ti, co si zamilovali ústřední dvojici seriálu Gilmore girls, Lorelai a Rory.

Seriál Gilmore girls přivedla na svět v roce 2000 pro televizní kanál Warner Bros Amy Sherman-Palladino. Hned po uvedení získal pořad kultovní status, a to převážně díky skvěle napsaným dialogům, které dokázaly hlavní představitelky Lauren Graham a Alexis Bledel metat s neuvěřitelnou lehkostí.

Příběh původní série se točil převážně okolo svobodné matky Lorelai, její dospívající dcery Rory a jejich vzájemného vztahu, který spíše než ten rodičovský připomíná vztah dvou pubertálních kamarádek. Silný motivem byl také problematický vztah Lorelai ke svým konzervativním rodičům. Dalším neodmyslitelným stavebním kamenem seriálu je pak samotné městečko Stars Hollow a jeho potrhlí obyvatelé, kteří svou výstředností připomínají karikatury kreslených postaviček z města Springfield. Po sedmi sezónách byl v roce 2007 seriál ukončen, nikoliv však zapomenut.

Scénáristka a režisérka v jedné osobě Amy Sherman-Palladino (dohromady se svým manželem) přináší "Gilmorky" zpět na scénu, a to ve čtyřech devadesátiminutových epizodách. Každá epizoda pak představuje jedno roční období ze života Lorelai a Rory. Netflix návrat seriálu vůbec nepodcenil a dal si péči s původním obsazením všech oblíbených obyvatel z fiktivního zapadákova.
Tak se Stars Hollow vrací ve stejné parádě jako před devíti lety v nezměněné podobě. A to je možná největší kámen úrazu. Pokud pomineme divné plynutí času, kdy se mnohdy střihem dostaneme o několik dní dál, ale postavy navazují na stejný rozhovor, křečovité namontování všech populárních postav a absenci jakéhokoliv dramatického oblouku v příběhu, tak nejvíce ze všeho zamrzí, že zub času neměl absolutně žádný vliv na povahu postav a jejich chování.

Roztomilé a nekonvenční chování Lorelai a Rory, které před lety fungovalo jako nosič skvělé zábavy, v dnešní době působí nelogicky a až fraškovitě. A tak vám nezbývá nic jiného než si nasadit hluboké nostalgické brýle a nechat se bavit návratem mezi staré známé. Pokud totiž tento seriál patří mezi vaše srdcovky, stále vám může nabídnout několik opravdu vtipných i dojemných momentů. Pro ty, kteří jsou Gilmorovými děvčaty stále nepolíbení, bych doporučil raději původní seriál.

V samotném závěru série si autoři neodpustili klasický seriálový twistový hák, který je možná příslibem dalších dílů. Pro mě osobně je to ale spíše takové příjemné zacyklení celého Gilmorovského univerza a bez dalších dílů se klidně obejdu. Pomalu se totiž budu raději těšit na příští rok, kdy nás čeká další seriálový návrat do ještě kultovnějšího městečka Twin peaks.
HODNOCENÍ: 50%
ČTĚTE DÁL: