Recenze Fantastická zvířata a kde je najít

Po dlouhých pěti letech další kouzelnické dobrodružství z pera JKR! Newt (Mlok) Scamander ztvárněn jedinečným Eddiem Redmaynem, "vedlejší" role svěřené zkušeným a charismatickým opatrovníkům, produkce pod taktovkou osvědčeného potterovského režiséra a výpravného týmu. První z pěti příběhů nové ságy známého kouzelnického světa je tu.

"Keep calm and keep secrets". Přání J.K. Rowlingové je prakticky zákonem, ani u nás se tedy nemusíte bát spoilerů. Něco ale prozradit musíme: Fantastická zvířata jsou vším, čím by měla být.

Tak jako nám Harry zprostředkoval vstupenku do světa kouzel, Newt nás vzal s sebou do amerického kouzelnického společenství dvacátých let. S Harrym jsme se naučili čarovat a s Newtonem používat kouzla naplno v praxi. Učednické mávání hůlkou ve snaze přimět pírko levitovat nahradí nonšalantní a bezděčná gesta dospělých kouzelníků při domácích pracích, přepravování se městem a během čarovných soubojů. Ty už jsou díky digitálnímu pokroku taky trochu jinde. Dokonce i mudlové (rozuměj člověk, jež není fanatickým potterhead) pocítí těžkou úzkost, když uvidí hrot hůlky nebezpečně blízko hrdinnému krku, stejně tak jim zatrne při pohledu na ilustrace hůlky zlomené vejpůl – symbol jednoznačně nenávistný vůči kouzelníkům a čarodějkám.

Když už jsme u hůlek, možná vám přijde zajímavé, že herci si tentokrát mohli mluvit do toho, jak by měla jejich parťačka vypadat. Hůlka si vybírá kouzelníka, to ví přece každý, nicméně se nám tu představí kopa nových hrdinů a hůlky jsou dobrým pomocníkem při rozřazování jednotlivých postav. Scamandrovu hůlku si jeho představitel Eddie Redmayne vyžádal coby praktickou a skromnou (během pozdějších rozhovorů si postěžoval, že při pohledu na úchvatné kousky svých kolegů pak trpěl lehkou závistí). Newtonova hůlka má tedy rukojeť z ulity s perletí na konci a lipové dřevo je sem tam poškrábané – však i sám Newt má mít tělo samou jizvu, nicméně jeho polonahá scéna se nedostala do finálního střihu a tajemství tak zůstává pod svou rouškou. Taková Alison Sudol, jež ztvárnila kouzelně milou nitrozpytku Queenie Goldsteinovou, si tu svou přála elegantní na pohled, ale stále praktickou; stejnou jako samotná Queenie.
Vykreslovat postavy, se kterými soucítíte, které si zamilujete nebo se s nimi ztotožníte, to umí Rowlingová dokonale. Ve Fantastických zvířatech se jich představí spousta, přičemž žádná nekopíruje jinou. Nenajdete tedy nového „Harryho“ ani „Hermionu“ téhle ságy. Katherine Waterstone prostřednictvím Porpentiny aka Tiny Goldsteinové perfektně ztvárňuje docela nový rozměr hlavní hrdinky. Vidíme jak nejistou a rozpačitou Tinu, kterou nadřízení nedávno degradovali z postu bystrozorky do oddělení evidence hůlek, tak sebejistou čarodějku, odhodlanou jít za svou intuicí na vlastní pěst. Plejáda osudů je tu nepřeberná, ale nezalknete se jí. Tempo filmu jede plynule, aniž by vás nudilo a stále stíháte vnímat „kouzlo“ New Yorku dvacátých let. Snad i proto je návrat mnohem hladší – v Bradavicích se psalo brkem a inkoustem, interiér postrádal jakýkoliv dotyk plastu stejně jako byste v čarodějné domácnosti sotva našli televizor nebo počítač. Předválečné období je mnohem blíž legendám a mýtům i v naší nečarovné historii, než se nudně exaktní věda dobrala svého výsostného postavení.

Netřeba se bát, že by vám kouzelnický svět zevšedněl a nic by vás tu neohromilo. Přestože máte nastudován každý příspěvek na Pottermore.com a znáte nazpaměť celý Scamanderův rodokmen, budete mít maximálně výhodu na detailech, pokud vám neutečou jemné indicie nastražené skrz celý snímek. To vás však neobrní. Vzpomínáte, jak se vám tajil dech a mráz běhal po zádech, když jste s Harrym poprvé vstoupili do Gringottovy banky a do Velké síně v Bradavicích? Pokud ne, MACUSA (v češtině KOKUSA) vám osvěží paměť. Pak je tu samozřejmě samotný Scamanderův kufr: It’s bigger on the inside! A nejen to, má tam veškeré druhy podnebných pásů pro různé potřeby svých mazlíčků, ať už je to komicky nezbedný hrabák, roztomile zhýčkaný kůrolez Větvík, nebo impozantní thunderbird Frank. Nebo třeba obří hovnivál, který lhostejně courá naskrz celým kufrem se svou kuličkou.

Jazýčky vah humoru a napětí se nachylují v odměřených dávkách bez patosu či trapného hrdinství. Zatímco krocení okamie čajovou konvicí a švábem pobaví a nadchne, řádění obscura na mudlovském shromáždění zamrazí svou surovostí. Sečteno podtrženo, je se na co těšit. Jako první z pěti snímků o Scamanderovi, otevřela Fantastická zvířata a kde je najít bránu do nové kapitoly, rozjitřila a zároveň utišila stesk fanoušků po celém světě a nabídla nové hrdiny a budoucí oblíbence. Kouzla jsou zpět, vítejte doma!
HODNOCENÍ: 80%
ČTĚTE DÁL: