Recenze Entourage

Jestli vám zrovna nevoní park plný dinosaurů nebo pouštní výlety tam a zase zpátky, je načase sáhnout po něčem lehčím. Třeba po Entourage. Vincentova partička se vrací, aby ještě jednou rozvířila hollywoodské vody.

Období kunderovských návratů neminula ani populární seriál Entourage, který možná není českému divákovi příliš známý. Poslední epizoda totiž za sebou nechala pár otazníků, a tak se Doug Ellin rozhodl dát věrným fanouškům malý dárek v podobě celovečerního filmu.

Děj se točí okolo mladého herce Vincenta Chase (Adrian Grenier) a jeho nesourodé party přátel. Nebude tedy chybět E (Kevin Connoly), Turtle (Jerry Ferrara), Ari Gold (Jeremy Piven) a věčný smolař Drama (Kevin Dillon). Trademark seriálu – cameo – si odbyde přehršel celebrit, ať už filmových, hudebních či sportovních.

Tentokrát se Vince rozhodne natočit svůj vlastní film, protože chce pomoci svému bratrovi Dramovi konečně nastartovat hereckou kariéru. Jeho ambice jsou Oscarové a rozpočet obrovský, což zákonitě vyvolává v okolí otázky, jestli z toho nakonec nebude jeden velký průšvih. Naneštěstí ve vedení studia sedí Ari Gold, který objevil Vince pro Hollywood. Tak se může se solidním zázemím pustit do natáčení. Jenže v L. A. to není jen tak a situace se mění rychleji než čeští ministři školství. Ovšem naši hrdinové jsou už zkušení matadoři, takže se nenechají jen tak něčím rozházet, především díky svému svéráznému humoru.

Příběhově se de facto jedná o stominutovou seriálovou epizodu, která chce budit dojem celovečerního snímku. Běžného diváka mohou po chvíli znudit kopy replik jednotlivých postav, kdy se děj posouvá minimálně. Podobně jako Strýček Váňa, ale bez té psychologické hloubky. A vtipné scény tento nedostatek nezakryjí. I když moment, kdy Ari zastaví na červené a ve vedlejším pruhu stojí Liam Neeson, stojí za to. Snaha navázat lehkou konverzaci s hercem se mine účinkem, načež ho Ari (jelikož je Žid) stylově vyhlásí: „Hey, Schindler! Leave no Jew behind!“

Co tolik nezklame, je určitě soundtrack. Ten si drží vysokou laťku už z dob seriálu. Nabízí široké spektrum hudebních stylů od poctivých kytarovek po vymazlené hip-hopové tracky. Nechybí ani obligátní Jane’s Addiction, jejichž Superhero je ústřední melodií celého Entourage. Dále na seznamu figurují Diplo, Mobb Deep anebo Pharell Williams (ten si střihne i cameo). O uši divákovi je náležitě postaráno.

Hlavním tahounem hereckého ansámblu je bezesporu Jeremy Piven. Ari Gold v jeho podání neztratil ani trochu lesku. Tato postava působí jako reálný člověk, co shodou okolností točí film a hraje sama sebe. Za vítězstvím jde přes mrtvoly a nečiní mu problém vyhodit kohokoliv z podřízených. Neúspěch v jeho slovníku budete hledat marně. Ale vulgarismů má plnou paletu a pro nekorektní fórek nechodí daleko. Dokonce mu i vyšla kniha The Gold Standard: The Rules to Rule By, kde poskytuje cenné rady k tomu, jak dobře řídit své podnikání. Do jisté míry se jedná o biografii této zásadní postavy celého Entourage. Zbytek světa může jen tiše závidět.

Tomuto počinu chybí identita. Neví, jestli chce být velkým filmem nebo prodlouženou epizodou úspěšného seriálu, která mohla klidně fungovat jako obstojný TV film. Hodnocení ani nepřidá tak trochu špatně načasovaný vstup do sezóny, kdy dojíždí Avengers a frčí Mad Max s Jurrasic Worldem. Entourage je takové lehké víno. Příjemně zachutná, chvilku si ho poválíte na jazyku, ale ta chuťová tečka se ne a ne dostavit. Nicméně fanoušci seriálu si mohou přidat pár procent navrch, protože to je to, co chtějí a očekávají.
HODNOCENÍ: 65%
ČTĚTE DÁL: