Report Electronic Beats

Říkáte, že je existence utopie vyloučená? Žijte si dál v teoriích, my měli realitu. Reálný utopický svět se rok co rok nachází za skleněným vstupem do Divadla Archa a nazývá se Electronic Beats. Jste zváni.

Za poslední roky byl právě letošní ročník pražské zastávky mezinárodního putovního festivalu Electronic Beats tím nejvíc instrumentálním a elektronickým. O to se začátkem večera postarali Diamont Version. Měli přísné výrazy, bílé počítače, silné basy, projekce obsahující reklamní hlášky a slušně nabitý dancefloor. Utopeni ve vlastním světě stahovali ke dnu i nás, přesto toto ‚topení se‘  v jejich režii bylo více než příjemným zážitkem. Pozorně je sledoval celý sál, který při každém pokývnutí hlavy směrem do lidí zpozorněl a zrychlil tempo, jako by zahlédl záchranný kruh, kterým proniknete hloub do hudby Diamond Version.

Letošní program byl opět do detailu naplánovaný a to nejen po stránce hudební - Eb si vyhráli s elektronikou na všech možných levelech. Takže ten, kdo se jen chvíli nudil, si mohl nechat vyrobit stylový batůžek s logem festivalu, zahrát si hru na tabletu, uklikat se na připravených mobilech, stahovat aplikace pro vinyly zadarmo, případně pilovat ujeté výrazy obličeje ve frontě na fotobudku.
Vystoupením na Electronic Beats ukončil Bonobo svou tour. I když se kapela přiznala k únavě, na jejich živém hraní to poznat nebylo. Terče bodových světel se rozšiřovaly s přibývajícími muzikanty stejně tak přirozeně, jak byla elektronická hudba rozšiřována o živé nástroje a následný krásný ženský vokál. I přes Bonobovo nedávné vystoupení na stejném místě se pocit "ohrání" skladeb nedostavil, naopak vystoupení bylo přesně mířenou injekcí do zábavního centra mozků všech přítomných.

Do noci nás uvítali Moderat. Hladina hluku při jejich příchodu se blížila úrovni ‚Kdo by neměl rád Moderat‘ a takto nastavená se držela až do konce jejich setu. Tři týpci za pulty byli zezadu krytí čtyřmi do kříže danými deskami, na které byly promítány projekce v podobě optických klamů, největší ohlas ovšem měly projekce rukou pohybujících se přesně do rytmu doplněné dětskýma rukama nebo tančící komiksové postavičky. Přídavek si plný sál neodbytně vydupal a dostal zaslouženou odměnu. A hudba? Kdo by neměl rád Moderat!

Jaká je vaše představa ideální utopie? Příjemná společnost, skvělá hudba, neomezená zábava a spousta věcí zadarmo? Pak jste na správné adrese, Electronic Beats jsou tím ideálním místem, svatostánkem hipsterů i odpočinkovou oázou se skvělým soundtrackem.

Foto: Tomáš Martinek
ČTĚTE DÁL: