Recenze Doctor Strange

Superhrdinů po Zemi běhá víc než dost, takže bylo třeba hledat ve vesmíru. Ani to ovšem Marvelu nestačí, musí do jejich filmového univerza přidat ještě další vrstvu, vrstvu mystickou. Doctor Strange je rozhodně zajímavým vstupem do další části komiksového vesmíru. Ačkoliv formule je stále stejná, přináší do už trochu zatuchlého rybníka marvelovských filmů aspoň něco málo čerstvého větru.

A to především vizuálem, ten je na neuvěřitelné úrovni. Ano, vycházelo se z Nolanova Inception (i hudba z trailerů zněla, jako kdyby Zimmerovu soundtracku z jistých otvorů vypadla, ale ve filmu příjemně překvapuje především zajímavými instrumentacemi), ale naštěstí to není zdaleka to jediné, co obrazová stránka věci nabízí. Jde se trochu i do psychedelie a hlavně to nekončí u toho, že by se všechno dělalo pouze na efekt, ale perfektně to slouží především akčním scénám. Ta nejlepší v závěrečných minutách filmu totiž neproběhne v nolanovsky ohnutém prostoru, ale při trochu invenčnějším použití možností magie a různých všehoschopných artefaktů v Hongkongu.

Navíc, když přidáte 3D v IMAXu, tak máte před sebou dokonalou jízdu. V podstatě náhodou jsem se dostal na patnáctiminutový trailer, který mě dost přesvědčil, že tohle za to bude stát. A naštěstí opravdu stálo, bylo to přehledné, a navíc to dávalo filmu správnou příchuť. Sice obrovské vystupující mateřské znaménko na tváři Rachel McAdams mi zničilo jednu celou scénu, protože jsem nebyl schopen soustředit se na nic jiného, ale to už je jen drobná oběť.

Když už jsem nakousnul herce, můžeme říct to, co většinou u Marvelu platí. Perfektně vybraní herci v typech, které už znají z dřívějška. Ale otázka je, zda tak dobré herce je vůbec potřeba. Ještě navíc, když asi nejlepší "postavou" filmu je kouzelný plášť. To samozřejmě trochu přeháním, protože postava Prastaré v podání Tildy Swinton má něco do sebe, ale opravdu jsou to spíš archetypy než postavy z masa a kostí.

Jediné, co mi přišlo zajímavější, je humor, který je u tohoto filmu často zmiňován jako negativum. Mně naopak ty trapné vtipy přišly jako zajímavý prostředek jak charakterizovat hlavní postavu. Takže ano, vtipy jsou trapné, ale zdají se mi účelné, čili mě ve výsledku potěšily.

Ve filmu prostě a jednoduše chybí něco aspoň malinko navíc. Nepotřebuji v popcornovém zážitku nějaké hluboké filozofické myšlenky, ale třeba nějaké jasné poselství, o něž si mystická stránka filmu přímo říká. Zase jedeme podle až pohádkového mustru: zrodí se hrdina, natluče si hubu, změní se a díky tomu porazí svého soupeře. Ale vy nemáte proč fandit ani hrdinovi ani záporákovi, přestože je hrají dva velmi charismatičtí herci.

Kéž by si v Marvelu troufli na něco opravdu pro dospělé, rating nám zase zabil potenciál na něco víc…
HODNOCENÍ: 75%
ČTĚTE DÁL: