Recenze Disclosure - Caracal

Jen málo interpretů zažije raketový posun v kariéře a získá davy fanoušků v tak krátkém období jako britské duo Disclosure.

Bratři Guy a Howard Lawrencovi, ani ne pětadvacetiletí muzikanti z rodiny profesionálních hudebníků, se před dvěma lety zjevili z čistého nebe a udělali na taneční hudební scéně milý poprask. V dnešní nekonečné záplavě všech možných skupin a zpěváků s jepičím životem jsem si tak nějak zvykl, že mě nic moc nepřekvapí. Ano, něco mě potěší, ale nečekám, že by nějaký interpret svůj úspěch potvrdil dalším singlem nebo nedejbože celou novou deskou.

Na začátku prázdnin 2013 jsem poprvé zaslechl song F for you z prvního alba Disclosure "Settle". Nebyl jsem jediný, koho tenhle hit zaujal a bavil. Zvědavost udělala své a album jsem musel co nejdřív mít. Nicméně, jak už jsem psal, očekávat u nových interpretů, že celá jejich deska bude výjimečná a dobrá, je většinou naivita a po poslechu dvou, tří prvních skladeb se posluchače zmocní mírné nebo větší zklamání.

O to víc jsem byl překvapený, když jsem album "Settle" doposlechl. V mém iPhonu zůstalo skoro rok. Tak skvělou desku jsem dlouho neslyšel. Disclosure se profilují nějak mezi housem, UK garage a synthpopem. Nepopíratelně jsou také ovlivnění britskou taneční scénou devadesátých let. Tady je ale důležité zmínit, že rozhodně taneční hudbu nerecyklují, ale produkují úplně nový, skvělý hudební zážitek. Na konci minulého roku Disclosure vydali své druhé album "Caracal". Upřímně jsem opět dostal trochu strach z toho, jestli si Disclosure nenastavili laťku moc vysoko a jestli druhá deska nebude krok nebo třeba kilometr zpátky. Hned po první skladbě Nocturnal se zpěvem The Weeknd jsem už věděl, že Disclosure druhým albem nezklamou. A je to pravda, "Caracal" je perfektní.

Dlouho jsem přemýšlel, co je ten hlavní šém, který z Disclosure dělá jednu z nejlepších skupin elektronické hudební scény. Jsou to tři věci: chytlavé melodie, důraz na celkovou harmonii a náladu alba a samozřejmě neobvykle perfektní práce s vokály, která z hudebního počinu dělá nezapomenutelný zážitek. Výsledkem je album, které vás unese na hodinu a čtvrt ze špatné nálady a vykouzlí vám úsměv na tváři. Dokonce po několikátém poslechu jsem si všiml dalších hudebních vychytávek, experimentů a fórů, které jsou v albu zakomponované.

Srovnávat "Caracal" a "Settle" je podle mého názoru zcestné, obě jsou to výborné desky, ale prostě jiné, možná bych si dovolil říct, že "Caracal" působí trochu dospěleji a po technické stránce propracovaněji.

V roce 2014 Disclosure vyprodali pražské Sasazu, letos v zimě byl zase jejich pražský koncert zrušen. Nyní se vracejí, aby všem zrušení vynahradili a to rovnou ve Foru Karlín. Jestli nemáte lístek, rozhodně bych s koupí nečekal. Na FB event se hlastě zde.
HODNOCENÍ: 90%
ČTĚTE DÁL: