Recenze Black Mass

Johnny Depp patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější herce, bohužel trpí jedním nedostatkem - nikdy nedostal Oscara. Získá ho konečně v roli nelítostného gangstera?

​Johnny Depp a Leonardo DiCaprio jsou celosvětově nejoblíbenější herci, kteří ale nikdy nedosáhli na Oscara. Osobně se vlastně tolik nedivím, nemyslím si, že když se Johnny Depp převlékne za Willyho Wonku nebo Indiana a změní hlas, že se musí hned jednat o výborný herecký výkon hodný Oscara. Netvrdím, že je Johnny Depp špatný herec, má velmi široký herecký rozsah, stejně jako DiCaprio, ale prostě zřejmě ještě nepřišla jejich vysněná role na tělo, ve které by se nemuseli zbytečně pitvořit.

Nebudu lhát, na Black Mass: Špinavá hra, jsem proto šel s určitým předsudkem. Johnny Depp v hlavní roli opět namaskován takovým stylem, že je skoro nemožné ho identifikovat. Jenže, hned první scéna mě připoutala do sedadla a s napětím a nedočkavostí jsem čekal, jak to bude dál... Vyprávění je rozhodně to, co je na filmu Black Mass nejsilnější a bude vás bavit, napínat a až do poslední minuty filmu nebudete vědět, jak to celé dopadne. Samozřejmě za předpokladu, že jste o gangsterovi Jamesovi “Whitey” Bulgerovi z Bostonu neslyšeli.

Film na motivy skutečného případu, který se odehrával v 70. - 80. letech v Bostonu, je až na několik úprav ve scénáři totožný se skutečnými událostmi. Celá zápletka Black Mass se točí kolem neobvyklé dohody mezi organizovaným zločinem a FBI. Agent FBI John Connolly (Joel Edgerton) se vrací zpět domů do rodného Bostonu se záměrem zničit místní organizovaný zločin. Mezi hlavami bostonského podsvětí pozná bratra svého kamaráda z dětství (Johnny Depp). Kontaktuje ho a nabídne mu vzájemnou spolupráci - je třeba získat cenné informace o konkurenční italské mafii, které povedou k jejímu zničení. Výměnou FBI umístí hlavního záporáka pod ochranu jako důležitého informátora. Dostává však podmínku - nedopustit se žádné kriminální aktivity. Ze začátku vše vypadá jako ideální plán, ale nepočítá s podstatným faktem; a tím je psychická labilnost, psychopatie a nepředvídatelnost hlavního záporného představitele, který postupem času stále více nedodržuje původní dohodu a pomalu narušuje i soukromý život samotného agenta.

Black Mass: špinavá hra je skvělé vyprávěný film a Johnny Depp je v roli chladného gangstera výborný a opět potvrdil, že jako herec má velice široký rozsah. Role psychopatického gangstera mu jde na jedničku - divák se jím baví, zároveň jím opovrhuje, má z něj celou dobu husí kůži.

Johny Depp ale z určitého úhlu pohledu není tak úplně hlavní postava jako spíš spíš figura, okolo které se celý příběh točí. Je škoda, že nedostal větší prostor, na druhou stranu dostávají prostor zase ostatní postavy, které jsou brilantní. Filmaři výběr nepodcenili, casting odvedl opravdu velmi dobrou práci při volbě všech herců. Od příslušníků FBI po role gangsterů jsou všechny role skvěle zahrané, působí zcela věrohodně a tvrdost ostřílených chlapů jim budete zkrátka věřit.

Jediné, co mne trochu zklamalo, bylo, že posledních cca 20 minut nabere film zničehonic zběsilé tempo a rychle skončí. Nejsem si zcela jistý, jestli to bylo ideální rozhodnutí a filmu to neuškodilo - snad vyjde prodloužená verze.

Jestli máte rádi Johnnyho Deppa, naturalistické násilí, napínavý příběh až do poslední minuty, tak velmi doporučuji. Johnny Depp se zřejmě Oscara za herecký výkon opět nedočká, ale rozhodně vám v roli sadistického gangstera zůstane v paměti na dlouhou dobu. Black Mass: špinavá hra je velmi milé překvapení tohoto roku.
HODNOCENÍ: 80%
ČTĚTE DÁL: