Žebříček Best of 2015: Česká Alba

Rok se s rokem sešel a my tu opět máme výběr toho nejlepšího, co se událo na tuzemské hudební scéně. Jednotlivá alba jsou řazena dle abecedního pořádku.
Animé - Dead Trams

Brněnská partička. Čtvrtá studiovka. Kučerovský bez Kluse a ostřeji. Aneb když pracuješ s muzikanty českého mainstreamu a sám hraješ v kapele, kterou moc lidí nezná. Celá deska je nasáklá temnou, místy až hororovou atmosférou. Animé sází jak na jednoduchost (Chemicals), tak na složité kytarové riffy s country melodií (Train). Album je velmi různorodé, přesto kompaktní. Ani po šesti letech polo-aktivního hraní nepatří do starého železa.

Barbora Poláková - Barbora Poláková

Debutová deska české herečky, která si teď směle může do životopisu napsat i "zpěvačka". Velmi povedený debut, který se neuspěchal a nechal se v klidu uzrát. Producentem desky je Jan P. Muchow, který upravil zvuk do výsledné podoby. Hudební počin tvoří jakýsi průřez její hudební tvorby. Ve výčtu skladeb nemůže chybět hit Nafrněná, či jedna z prvotin - Kráva. Ke skladbě Sami, která vyjadřuje politický protest, si Barbora přizvala Davida Kollera.
David Koller – ČeskosLOVEnsko

Čtvrtá sólová deska je na světě a verdikt? Je zde patrný značný posun, ale samozřejmě zapomeňte na revoluci. Pořád je to Koller, pořád se jedná o počin frontmana skupiny Lucie. Zajímavým faktem je, že na tomto albu spolupracoval s básnířkou Mirkou Ábelovou. V písni Aha, která album otevítá, si David pohrává s elektronikou a zní poněkud odtažitě a tajemně. Na druhou stranu Recidiva je typická “luciovská” hitovka. Koller přizval ke spolupráci mladé umělce - nová krev má na svědomí barvitější a pestřejší atmosféru desky.
Glajstr Duo - Udělej čerta

Intelektuální porno-pop ze západních Čech vrací úder debutovým albem. Deska vznikla za přispění samotných fanoušků přes jeden český crowdfoundingový server. Odměnou pro movitější fanoušky byla i participace v podobě recitace vybraných básní zpěváka Filipa nebo možnost nechat si ušít píseň na míru. Jednotlivé skladby jsou zhudebněním určitého sexuálního zážitku, který má základ v pravdivém příběhu některých z přátel tohoto dua.
Kapitán Demo - Okamžitě odejdi do svého pokoje a vrať se, až budeš normální

Hudební skladatel a zpěvák Jiří Burian aka Kapitán Demo další deskou pokračuje ve svém pseudohiphopu. Jeho doslova posedlost solovými saxofonovými kreacemi je až roztomilá. Singl Až vyrostu svou chytlavou elektronikou a údernými texty donutí každého podupávat si nohou. Na paškál si Kapitán Demo nebere jen slavné rapové hvězdy v čele s Kanye Westem, ale střílí i do nás, malých Čechů, a to třeba jízlivým: “Kartičku máte, bodíky sbíráte?” Za mě jedna z nejlepších věcí, co v ČR tento rok vyšla.
Klara. – Home

Frontmantka Toxique se rozhodla pro vlastní autorskou desku, která nám nabízí pohled i do soukromí této zpěvačky. Velká část desky se točila doslova doma v obýváku a každá písnička tvoří střípek jejího aktuálního života. Na singlu Home se dokonce podílí se svou sestrou Terezou aka Ednou Green. Na desce spolupracoval Lukáš Chromek, Matěj Belko nebo slovenský raper Majk Spirit.
LUNO - Close to Silence

Deska prezentující to nejlepší, co kapela LUNO vytvořila - ovšem podáno v akustické formě. Mnohem více prostoru než kdy dřív tedy dostává zpěvačka Ema Brabcová. Ostré kytary nebo elektroniku nečekejte. Komorní atmosféra, perkuse, akustika či skromný klavír - to je doména této desky. LUNO nešetřili ani v doprovodných sborech, které jednotlivé skladby velmi obohacují.
Mandrage - Po tmě jsou všechny kočky černý

Otravují vás Františkovy lázně, Šrouby a matice nebo Hledá se žena? Pokud máte Mandrage spojené s těmito “hity”, tak před vyřknutím verdiktu nad dalším hudebním potomkem doporučuji poslechnout tohle album. Mainstream vystřídali za retro disco, ve kterém opět nechybí chytlavé texty. Kdo má rád synťáky z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, bude spokojen. Malým neduhem je konec alba, který zní, jako kdyby klukům docházel dech. Sangrie vyznívá jako vánoční odpočinková píseň, paradoxně ji střídá diametrálně odlišná Chůze po provazu. Ani jedna nekoresponduje se zbytkem alba.
Monkey Business - Sex and Sport? Never!

K patnáctému výročí si tihle funkový blázni nadělili dalšího hudebního potomka. Po pro mě méně povedených předchozích dvou albech přišla konečně deska, která odsejpá, má drive a donutí každého hýbat tělem. Velkou změnou je i to, že v textech uslyšíme přítomnost českého a slovenského jazyka. Tradicí je větší množství hostů v čele s Martou Kubišovou, Wabi Daňkem nebo přední americkou jazzovou hvězdou Mike Sternem. Myslím, že můžu souhlasit s Matějem Ruppertem, že se jedná o jednu z nejlepších desek MBček.
Tata Bojs - A/B

Čtyři roky dlouhá doba od poslední studiovky byla vyplněná skvělým best of dvojCD. Fanoušci přesto po vydání několika singlů dychtivě očekávali nového potomka. Z počátku můj chladnější přístup k desce se změnil po několika posleších a hlavně živém vystoupení na pro mě jednu z nejlepších desek, jakou tato skupina natočila. Melancholie, radost, úsměv, nutnost zamyslet se, zastavit, rozjímat - deska je protkaná mnoha emocemi, které tvoří dohromady úžasnou symfonii.
ČTĚTE DÁL: