Žebříček Best of 2014: Klipy

Klipy roku 2014 byly ve znamení tance, tudíž najít pár těch, které zůstanou nezapomenuty, nebylo snadné. Přesto se v našem žebříčku objeví nejen klipy taneční, ale i klipy se silným příběhem nebo s okouzlující podobou. Zrekapitulujte si právě uplynulý rok s hudebními klipy, které v roce 2014 vystoupily z řady.
FKA twigs - Two Weeks
Nejmenovanou královnou klipů letošního roku by mohla být FKA twigs. Byla to právě videa, která podtrhla její talent a vynesla FKA twigs až k hvězdným výšinám. V klipu k Two Weeks vystupuje jako nadžena s postavením Kleopatry, která má kolem sebe vždy dostatek tanečnic. Režie se ujal Nabil, jehož jméno není neznámé nikomu, kdo kdy viděl klipy od Foals, Ultraviolence od Lany nebo Why'd You Only Call Me When You're High? od Arctic Monkeys.
The Child of Lov ft. Damon Albarn - One Day
I když Martijn William Zimri Teerlinck, známý pod jménem The Child of Lov, zemřel už v loňském roce, letos byl k singlu One Day z jeho bohužel jediné, debutové a eponymní desky natočen videoklip. Těžko říct, co je na tomhle klipu víc znepokojujícího. Jestli samotný příběh o lásce až za hrob nebo skutečnost, že... To už bych spoilovala.. Na One Day je hostem Damon Albarn a toto video si bezpochyby zaslouží označení 'nejvíc znepokojujícího videa roku 14.
PSY - Hangover
Jak by se mohl nějaký žebříček obejít bez asijského virálu? Tvrdit, že Psy je umělec, je možná trochu přehnané, přesto způsob, jakým si ze sebe dokáže udělat srandu je okouzlující. V klipu k Hangover se společně se Snoop Doggem snaží vypořádat s kocovinou, která jim zbyla z večera, kdy s lahví saké oslavovali nově nabyté přátelství.
Wild Beasts - Wanderlust
K prvnímu singlu z desky Present Tense si nechali britští drahoušci Wild Beasts udělat klip, který i bez silného příběhu zanechává v divákovi silný pocit. Hlavními hrdiny jsou čtyři rozdílné postavy potýkající se s nepřízní osudu, kterou vám následně vyzpívají. Jednoduché, přesto ne nudné.
TV On the Radio - Happy Idiot
Návrat jedné z nejvíce nedoceněných kapel současnosti - Tv On The Radio - předznamenal singl Happy Idiot, ke kterému samozřejmě vznikl i videoklip. Představte si, že jste vysloužilý závodník rychlých aut a v cestě k dosažení nejvyšší rychlosti vám překáží jen jedna věc. Tou věcí je krásná Karen Gillian, která udělá všechno proto, aby vás donutila přibrzdit.
OK Go - The Writing's on the Wall
Dokážete si představit, kolik koťátek by brečelo, kdyby OK Go natočili klip na více než jeden záběr? Protože to ale nejsou necitové, drží se své již léta zajeté tradice a klip k The Writing's On The Wall pokračuje ve čtyřminutové krasojízdě. Perspektiva přestává existovat a filmové triky také nečekejte.
Vložte Kočku - 振子、振子、振子、ボルト
Na jeden záběr bude natočené i video jediného českého zástupce v žebříčku. Vložte kočku nakonec vložili psy, ale od začátku až do konce videa se skáče do rytmu skladby s nevyslovitelným názvem z desky Seat, která vyšla už v roce 2013.
Flying Lotus - Never Catch Me
Na nové desce You're Dead! spojil Flying Lotus svůj elektronický hiphop s jazzem, aby vznikly singly jako je Never Catch Me, na kterém kooperuje s Kendrickem Lamarem. Jak je z názvu celé desky zřejmé, téma alba se točí kolem smrti. Nejde ovšem o depresivní hudbu plnou černých obrazů, Flying Lotus hledá pozitivní stránky, které s sebou tato událost přináší. Stejné je to s následujícím klipem, u něhož by se mohlo zdát, že vyobrazuje smrt dvou dětí, ve skutečnosti ale ukazuje radost, s kterou prchají pryč.
Metronomy - Month of Sundays
Metronomy se na život a na hudbu dívají z trochu jiného úhlu. Z jiné perspektivy je natočený i klip Month of Sundays. Různé úhly, nahoře, dole, vepředu, vzadu, vrstvy, balónky, schody. Možná si budete připadat ztracení jako Alenka v říši divů, ale právě proto se na tento klip tak krásně kouká. Month of Sundays pochází z letošní desky Love Letters, kterou přijedou Metronomy již v březnu představit i Praze. Už máte lístky?
Sia - Chandelier
Chandelier je klip, kterému jste nemohli utéct, ani kdybyste se o to usilovně snažili. Nakonec jste ale poznali, že utíkat před takovýmhle klipem by byla škoda. Sia do klipu k prvnímu singlu alba 1000 Forms of Fear obsadila malou baletku, která v paruce připomínající Siiny vlasy zběsile tančí po bytě. Zběsilý je i její výraz, jež jí může dopomoci k obsazení do hlavní role béčkového hororu.
The Black Keys - Fever
Na pomezí mezi teleshoppingem, Šmejdama a kázáním stojí Fever, hlavní singl z nové desky Turn Blue od The Black Keys. Stejně jako skvělou hudbu nám tento klip představí i zázračné uzdravování, hysterii, vymítání ďábla

a kvalitu obrazu, která i v HD je velmi neHD, ale k tomuto účelu sedí skvěle.
Jimmy Fallon ft. will.i.am - Ew!
Jimmy Fallon je sice moderátor, ale kdo viděl jeho show více než jednou, tak ví, že Jimmymu přísluší spíš označení veliké hravé dítě. Inspirací ke klipu Ew! byly právě Jimmyho sketche, kde jako náctiletá Sara hejtuje všechno slovem Ew! Song složil Will.i.am převlečený za Mir.i.am. Holky společně vyrazily na zábavu, kde bylo všechno Ew!, hlavně nevlastní táta Gary. My na tenhle klip místo Ew! říkáme jednoznačné Uíííí!
Jamie xx - Sleep Sound
Jamieho xx znáte spíš kvůli jeho kapele The xx, ale ani jeho sólová tvorba by vám neměla uniknout. Singl Sleep Sound zatím na žádnou desku nepatří, ale můžeme ho brát jako jednu z prvních vlaštovek oznamujících Jamieho nový materiál. Sleep Sound má jeden z nejupřímnějších klipů, které jste mohli tento rok zaregistrovat. Figuruje v něm tanečnice, jejíž pohyby dávájí neslyšícím z Centra pro neslyšící v Manchesteru cítit prožitek z hudby, kterou pak sami cítí v těle a tančí s ní.
Arcade Fire - We Exist
Arcade Fire sice ovládli rok loňský, ale to neznamená, že by nemohli ani v tomto roce zazářit. We Exist zaslouženě patří k nejlepším klipům roku, ať už pro Andrew Garfielda, který vystupuje jako živý důkaz toho, že není jen krásný muž, ale mohl by být i velmi krásná žena, ale i jako důkaz toho, že nebýt si jistý svou sexualitou může zvláště na americkém zapadákově vyvolat negativní reakce. Naštěstí vše končí happyendem.
ČTĚTE DÁL: