Žebříček Best of 2014: Filmy

Rok 2014 byl pro svět kinematografie významný, a to od Hollywoodu až po alternativní indie ubercool oldschool underground. Pojďme ve jménu nostalgie vybrat deset nejlepších, nejvýznamnějších a nejzajímavějších filmů bez ohledu na rozpočet, známost herců nebo počet explozí.
Boyhood

Jedinečný projekt, který se natáčel po dobu dvanácti let, díky čemuž vidíme ze začátku mladého chlapce Masona, jak nám doslova dospívá před očima. Tomuto kouzelnému filmu, který vřele doporučujeme naprosto všem, se vzácně dostalo širokému mediálnímu zájmu, který si zasloužil.
The Interview

Bezpochyby film, který rozbil internet a rozhněval celý národ. Komedie o atentátu na Kim Čong-Una se kvůli politickému poprasku a výhrůžkám teroristických útoků skoro nedostala do kin. Nakonec však tato ve skutečnosti přihlouplá jednoduchá komedie byla vánoční dárek jako žádný jiný.
Interstellar

Recenze

Snad nejočekávanější film roku od vyhlášeného režiséra Christophera Nolana se asi moc dlouho kasal s vlastnostmi, které nakonec neměl. Lépe řečeno údajně hyper-realistická sci-fi spoustu lidí zklamala, když v kinech zjistili, že jde jen o trochu blyštivější Hollywoodský popcorn trhák.
The Grand Budapest Hotel

Režisérská legenda Wes Anderson nás tento rok obdařila nezaměnitelným snímkem o hotelu v malém východo-evropském státě Zubrowka a jeho podivínském řediteli. Film je plný barvité scenérie, fantastických postav a příběh je přesně takový, jaký bychom od Andersona očekávali.
The Guardians of the Galaxy

Recenze

V porovnání s ostatními filmy od Marvelu byl tenhle jako drahokam v kupce sena, i když v porovnání s jinými filmy zas tak dobře neobstojí. I tak měla tato galaktická komedie kritický úspěch a spousta diváků si ji bude pamatovat jako jejich nejoblíbenější film roku.
Only Lovers Left Alive

Recenze

Jima Jarmusche spousta lidí zná pouze jako režiséra Coffee and Cigarettes, přestože má v portfoliu samé úžasné filmy. Tento guru amerického nezávislého filmu letos předvedl svůj film o upírském páru, který už několik staletí vede long-distance relationship.
Frank

Recenze

Bizarní komedie o bizarní kapele s bizarním frontmanem, který nikdy nesundá obrovskou plastovou hlavu, kterou nosí přes tu svojí. Přestože se film chlubí slušným hereckým zastoupením, nedostalo se mu ani zdaleka tolik pozornosti, kolik by si zasloužil.
Locke

Podobně jako Frank se jedná o film, o kterém se přes obrovský herecký talent, kterým se mohl chlubit, moc nemluvilo. Jedinečný snímek sleduje stavaře v podání Toma Hardyho, jak sedí v autě a během dlouhé jízdy po britské dálnici se přes telefon snaží dát svůj rozpadající se život do pořádku.
Wind Rises

Recenze

Je úplně jedno, jestli máte či nemáte rádi anime. Wind Rises je poslední film Hayao Miyazakiho, legendárního režiséra stojícího za ještě legendárnějším studiem Ghibli, proto neexistuje výmluva ho nevidět.
Sin City: A Dame to Kill For

Recenze

Druhý díl historek z podsvětí podle komiksů Franka Millera byl spíš zklamáním. Ve filmu byl jen jeden ze tří a půl příběhů podle komiksové předlohy a celé to bylo trochu míň spektakulární než předešlý díl. Pořád má Robert Rodrigues ale k dispozici hromadu knih, podle kterých to může v dalších dílech napravit.
ČTĚTE DÁL: