Žebříček Best of 2013: Klipy

Rok se s rokem sešel a přichází čas bilancí a erudovaných best of. Tentokrát se podíváme na to nejlepší, co se v hudebně-kinematografické branži událo. Ať už je to pro vtip, nápad, nebo vizuální provedení, je to právě toto.
Robin Thicke  –  Blurred Lines ft. T.I., Pharell Čtyři slova, Emily Ratajkowski nahoře bez. I kdyby v klipu nebylo už nic jiného, pořád by to byl geniální klip! Frivolně bezstarostný duch, ve kterém se ,,Blurred'' lines celé odehrává, nás dostává. Co naplat, že si Robin Thicke, režisérka Diane Martel, Pharell i  T.I. vysloužili negativní reakce řady organizací pro ženská práva, Emily Ratajkowski je Emily Ratajkowski a my na ni nedáme dopustit.
Rudimental  –  Waiting All Night Letošní rok je pro drum´n´basový kvartet z Londýna zlomový, mimořádně podařené debutové album a k tomu navíc ještě pár vynikajících klipů, co víc si přát?  Klip k ,,Waiting All Night'' je natočen podle skutečného příběhu Kurta Yaegera, nadšence do BMX, který se po nehodě, při které příjde o nohu, pokouší o návrat na kolo. Emíčko zaručeno. Všechny role v klipu jsou obsazeny Kurtovými přáteli a jezdci BMX.
MGMT  –  Your life is a lie Režisér Tom Kuntz patři k nejznámějším talentům v reklamní branži, právě on spáchal světoznámou reklamu (ano, přesně tu) na Old Spice, která mu zajistila cenu Emmy, nebo takové absurdní skvosty, jakým je například klip k ,,Frontier Psychiatrist'' od The Avalanches. Cesty Kuntze a MGMT se protnuly už v minulosti u ,,Congratulations'', a tak není divu, že se jeho talentu pro surrealistickou podivnost rozhodli MGMT využít i tentokrát. Výsledek je na jedničku s hvězdičkou, posuďte sami.
Bob Dylan  –  Like a rolling stone "Like a Rolling Stone'' poprvé vyšel v roce 1965, na oficiální video si však hudební fanoušci museli dlouhých 48 let počkat. Ale co, stojí to za to. Izraelský režisér Vania Heymann vytvořil interaktivní video stylizované jako televizní vysílání, ať už přepneme na jakýkoli z šestnácti kanálů a sledujeme tenis, teleshopping nebo třeba telenovelu, postavy provádějí lip-sync Dylanova textu. Jednoduché a přitom působivé.
Rudimental – Right Here A ještě jednou Rudimental, tento rok mají na klipy prostě šťastnou ruku. S natáčením ,,Right Here'' se režisér Josh Cole vypravil až do Thajska, kde leží známý buddhistický klášter a rezervace pro opuštěné tygry v jednom. A výsledek stojí za to, příběh o mnichovi, který jde nakopat prdel vontům, co prodávají tygry, mu vynesl i ocenění na Cannes Lions festivalu.
Dizzee Rascal – Bassline Junkie Klip k ,,Bassline Junkie'' sice nesplňuje podmínku vydání v roce 2013, ovšem jen o pár hodin; vyšel totiž 31. prosince 2012. A protože si kvůli tomu cestu do výběrů nejlepších klipů za uplynulý rok nenašel, a přitom je mimořádně podařený, zahrnujeme ho teď jako malý bonus. Dizzee Rascal jako kazatel Pána Swagíše a pořádně vyhulených basů + komik Eric Lampaert, jeho nohsled, který z kostelních varhan odstranil všechny tóny kromě těch nejhlubších prostě stojí za to!
Queens of the Stone Age – If I Had A Tail Ke své nové desce ,,Like Clockwork'' vydali stoner-rockoví veteráni QOTSA hned několik animovaných klipů. Všechny pojí příběhová linka, klaustrofobická atmosféra post-apokalyptického světa a hutná atmosféra, která patří k největším devizám jakéhokoli počinu Královen. Doporučujeme zhlédnout všechny.
Pharell Williams – Happy Pharell není v tomto roce podepsán jen pod hitem od Daft Punk, který nás po počáteční vlně nadšení mučí i ve spánku, ale i pod vlastním singlem s jednoduchým názvem – ,,Happy''. První 24-hodinový interaktivní klip se zakládá na jednoduchém principu, ve čtyřminutových úsecích zachycuje taneční cestu městem různých lidí, včetně několika známých osobností hudební branže. Instantní optimismus.
Fidlar – Cocaine Nick Offerman je ultimátní špatná prdel, to ví každý, kdo kdy viděl Parks and Recreations. Když se k tomu přidají skejťáci z Kalifornie FIDLAR, kteří si koledují o album roku, nemůže to dopadnout špatně. Nicolas Cage by taky souhlasil.
Cold Mailman – My Reccuring Dream Cold Mailman je nepříliš známá indie-popová skupina z Norska, ať už o ní ještě někdy uslyšíme nebo ne, klip k ,,My Recurring Dream'' se režiséru Andému Chocronovi po vizuální stránce vyvedl skvěle, a to už jim nikdo neodpáře.
ČTĚTE DÁL: