Report Bastille @ SaSaZu

V úterý 19. března vystoupila poprvé v Čechách britská kapela Bastille a okouzlila k prasknutí naplněné pražské SaSaZu.

Objev roku na letošních Brit Awards nejdřív bleskově vyprodal planovaný podzimní koncert v Roxy a po přeložení koncertu na jaro naplnil i větší klub v Holešovicích. Deštivé počasí od dlouhého čekání před vchodem skalní fanoušky neodradilo a po boji u vstupu se dokonce i ti, kteří přišli akorát tak na otevření dveří, mohli dostat do předních řad. Překážkou byl jen všudypřítomný polský val, který se před podiem vytvořil, a přes který se museli opozdilci probojovat.

Po půl deváté na stage vyběhli Grizfolk, kteří se stali velice příjemným překvapením večera, a skvěle se jim povedlo natěšené publikum rozehřát. Kalifornská parta předvedla zhruba čtyřicetiminutový set, ve kterém představila písně z jejich aktuálního EP From the Spark. Směsice rocku, popu, folku a elektra byla publikem vřele přijata, což nebývá u předskokanů pravidlem. Osobně bych je tu moc ráda viděla na jejich vlastním koncertě, třeba takový Lucerna Music Bar by jim slušel náramně. Slíbili, že přijedou, tak jim to budeme věřit.

Poté už přišel čas na Bastille, kteří svůj set odpálili peckou Bad Blood, s níž se u nás před pár lety prvně dostali do povědomí posluchačů. Euforický dav se chytl na první tóny a po příchodu zpěváka Dana Smithe přední řady vypadaly, že mají náběh na infarkt. Smith se začal pohupovat do rytmu svými typickými pohyby, které občas vypadaly dost uměle, ale na přitažlivosti mu nijak neubraly. Přecházel ze strany na stranu a poctivě se věnoval všem stranám publika.

Krom notoricky známých hitů jako Laura Palmer, Overjoyed, Things We Lost In Fire nebo Flaws zazněly v setlistu, který čítal sedmnáct položek, i písně z reedice jejich debutového alba Bad Blood, kterou vydali v listopadu 2013 pod názvem All This Bad Blood. U písně Flaws se Smith zakuklil do šedé mikiny a vydal se do nadšeného davu, kde, i přes les rukou, píseň bezchybně odzpíval. Před koncem nesměl chybět singl Of the Night, mash-up hitů Rhytm Is A Dancer a The Rythm Of The Night, při kterém Smith vyzval ovládnutý dav, aby se přikrčil k zemi a následně na povel vyskočil. Všichni tak bez rozpaků učinili a synchronně reagovali na jeho povely. Jako poslední zazněla hitovka Pompeii, při které bylo SaSaZu na spadnutí a všichni nadšeně zpívali společně s přizvanými Grizfolk. Za nekončícího é-e-o-e-o é-e-o-e-o kapela zmizela v zákulisí a teprve pak dav utichl. 

Koncert se jednoznačně povedl, bezchybný zpěv perfektně doprovodili Smithovi parťáci a lidé na kapelu reagovali skvěle, nepočítám-li balkonové lenochy, jejichž největší aktivitou se zdálo být podupávání špičkou u nohy. Kdo už nesehnal lístky, bude mít možnost vidět Bastille na letošních Colours of Ostrava, kam se snad po úterním koncertu nebudeme těšit jen my, ale i oni.
ČTĚTE DÁL: