Rozhovor Balthazar

Showcasový festival Nouvelle Prague měl jako letošního headlinera belgickou kapelu Balthazar, která si u nás získává čím dál tím větší oblibu. Před koncertem si s námi sedli Maarten Devoldere a Jinte Deprez, aby nám odpověděli na pár otázek ohledně jejich připravovaného alba, budoucnosti vinylu ale třeba i současné belgické hudební scény.

V těchto dnech nahráváte ve Velké Británii vaše nové album, jak to jde? V jaké fázi jste?

Jinte: To je přísně tajné!

Maarten: Už máme nahrané skoro všechno, takže hlavně dolaďujeme zvuk.

Kdy plánujete album vydat? Myslíte si, že to stihnete v termínu?

Jinte: Příští rok, snad někdy koncem března.

Maarten: Ano, určitě to stihneme!

Jinte: Ono to není tak úplně na nás, my máme skoro všechno hotové, teď je to hlavně věc labelu.

Liší se nějak nahrávání tohoto alba od toho minulého?

Jinte: Ano, je to poprvé, kdy pracujeme s producentem. Předchozí alba jsme si produkovali sami a tentokrát pracujeme s Benem Hillierem. Je to vážně super, on je fakt týpek (směje se).

Naplňuje práce s producentem vaše očekávání?

Maarten: Upřímně, vůbec jsme netušili, jaké to bude, protože jsme nikdy předtím s producentem nespolupracovali, takže to byl jeden velký otazník. Ale zatím to je skvělá zkušenost.

A proč zrovna Ben Hillier? Znali jste se předtím, než jste začali spolupracovat?

Maarten: Ano, znali jsme se. Je to prostě dobrej chlap, produkoval spoustu alb, která si myslíme, že jsou skvělá, třeba Blur a další.
Plánujete zase vydat album i na vinylu? Vaše je hudba je dostupná i na různých hudebních serverech, myslíte si, že digitální formáty postupně úplně nahradí klasická CD nebo LP?

Maarten: Samozřejmě vydáme i vinyl. Myslím, že možná ubude CDček, ale vinyl určitě zůstane.

Jinte: Vinyl tady bude pořád. Je to prostě něco, co můžeš vzít do ruky, něco pro opravdové fanoušky. Ano, digitální formát je taky fajn, ale u toho tu nahrávku tolik nevnímáš jako umělecké dílo. Zároveň je to ten nejlepší formát, jak dát albu hezký cover.

Proč jste si vybrali přijet během nahrávání zrovna na Nouvelle Prague?

Maarten: Zdálo se nám, že to bude dobrá akce a navíc je to showcasový festival, takže je to pro nás důležitý, a zároveň dobrá příležitost, aby nás viděli ti správní lidé.

Jinte: V České republice a v okolí hrajeme celkem často. Pro nás je tady vážně dobrý trh, nevím čím to je, ale lidi tady jsou mnohem víc živelnější než jinde a tak se sem moc rádi vracíme.

Co byste řekli o současné belgické hudební scéně? Posloucháte belgickou hudbu?

Maarten: Rozhodně poslouchám. S Beglií je to tak, že my nejsme moc velká a ani šovinistická země a já jsem na belgickou hudební scénu vážně hrdý. Nemáme moc velkou tradici a jsme otevření jiným kulturám. Bereme si něco francouzského, britského, amerického a mícháme to všechno dohromady a to si myslím, že je typické pro naši hudební scénu, že je tak svobodomyslná.

Jinte: Teď máme novou popstar Stromae, ten zpívá ve francouzštině.

Maarten: My jsme třeba vyrostli na Deus. Pak jsme s nimi dokonce jeli tour, což byl můj splněný dětský sen.

Jinte: Nebo třeba Triggerfinger, ale je jich spousta.
ČTĚTE DÁL: