Recenze Ant-Man

Být tím nejmenším z největších superhrdinů není rozhodně jednoduché. Ale s armádou mravenců, geniálním doktorem a šílenými kamarády jde vše mnohem líp. Ať už se jedná o záchranu světa nebo o to být správným tátou, kterého si vaše malá dcerka zaslouží.

O Marvelu koluje takový vtip: "Vyberte hrdinu, dejte mu schopnosti, pohnutý příběh a záporáka k němu. Pak už jen určete město, které zničí a nové dílo je na světě." Ant-man toto nepotvrzuje, ale ani nevyvrací. Poměrně unikátní koncept hrdiny, který umí měnit svou velikost a přitom zachovat svou sílu, zasazený do poutavého, leč nijak revolučního příběhu.

Film začíná krátkým prequelem z roku 1989, kde se nám představí jedna z klíčových postav - doktor Hank Pym (Michael Douglas). Následuje skok do současnosti - mladý chmaták a expert na vloupačky Scott Lang (Paul Rudd) je právě propuštěn z vězení a snaží se vést spořádaný život, ovšem poněkud neúspěšně. Zatím však netuší, že se později stane klasickým "hrdinou proti své vůli". V této fázi má film spíše komediální ráz, o což se i z velké části postará Scottův povedený kámoš z podsvětí - Luis (Michael Peña). Jeho postřehy a hlášky jsou k nezaplacení.
Akce se pozvolna rozjíždí až v momentě, kdy se Scott seznamuje s doktorem Pymem prostřednictvím obleku, který si při vloupačce do doktorova domu "vypůjčil". Ukáže se totiž, že tento oblek skýtá svému nositeli schopnost zmenšovat se na velikost mravence a přitom zvýšit své fyzické schopnosti. A heuréka - Ant-man je na světě! Během Scottova "výcviku", se kterým mu přes vzájemnou nevůli pomáhá doktorova dcera Hope (Evangeline Lilly), jsou pozoruhodně skloubeny prvky akce i komedie, například v momentech, kdy se náš hrdina učí správně používat oblek a komunikovat se svými mravenčími parťáky.

V rámci přípravy na nelehký úkol - vloupání do někdejší výzkumné laboratoře doktora Pyma, nyní vedené jeho bývalým mocichtivým studentem Darrenem (Corey Stoll), Ant-Man změří síly i se superhrdinou Falconem z Avengers a vytvoří tak pěkný filmový crossover.

Mravenčí perspektiva v akci dává scénám o poznání zajímavější ráz než u většiny "marvelovek", zvlášť pak ve finálním souboji Ant-mana s Darrenem (nyní oblečen ve vylepšené verzi Ant-manova obleku s názvem Yellowjacket), kde naštěstí nelehne popelem celé město, ale "jen" dětský pokojíček Scottovy dcerky Cassie.

Jak už to bývá, film končí smírným happy endem, který alespoň odlehčují všudypřítomné humorné gagy. A samozřejmě - klasickým marvelovským sequelem po vyčerpávajících titulcích.
HODNOCENÍ: 80%
ČTĚTE DÁL: